صحنه هایی اسفناک از ساحل مکسر

صحنه هایی اسفناک از ساحل مکسر به گزارش آثارنیوز «مُکسر» یکی از پرطرفدارترین سواحل خلیج فارس است که در چند سال گذشته، رفت وآمد بی ضابطه گردشگران و مسافران، سرعت تخریب آنرا شدید کرده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، ساحل «مُکسر» بندر مقام در غرب استان هرمزگان واقع شده که به خاطر شکل صخره هایش مشهور است و با جست وجوی نام آن، تصاویر زیادی از این ساحل و صخره هایش و البته تبلیغ های وسوسه برانگیز آن میتوان مشاهده کرد. سال ۹۸ بخشی از این ساحل، خاکبرداری شد تا مرکز پرورش لارو میگو ایجاد شود که اعتراض محلی ها و رسانه ها، ادامه آن پروژه را متوقف کرد.
فعالان محیط زیست محلی می گویند: بندر مقام و ساحل مکسر زمانی محل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی بوده که مداخله های انسانی در چند سال گذشته، محل زیست این گونه جانوری در معرض انقراض را در این بخش از سواحل خلیج فارس در تهدید قرار داده است.
سام سطوتزاده، فعال میراث فرهنگی و گردشکری، تصاویر جدیدی را از ساحل مکسر در اختیار ایسنا قرار داده که نشان دهنده سرعت فرسایش و تخریب این ساحل است که به قول فعالان محیط زیست، میلیونها سال زمان می برد تا تندیس های مکسر باردیگر شکل بگیرد یا ترمیم شود.
سطوتزاده به ایسنا می گوید: در مسکر تابلویی با عنوان «سایت گردشگری» نصب کرده اند، اما نه ورودی برای این ساحل تعیین شده و نه نگهبانی مستقر است و یا سرکشی صورت نمی گیرد. ماشین ها تا لب ساحل تردد می کنند و مردم داخل صخره ها و خلیج های کوچک، آتش روشن کرده اند و هر کجا می خواهند کمپ می زنند و روی صخره های تندیسی راه می روند. فرسایش صخره ها به وضوح قابل مشاهده می باشد. هر طرف را هم که نگاه کنید زباله ریخته شده است.
او اضافه می کند: وقتی در محل تابلو نصب می کنند باید مسؤلیت آنرا بپذیرند و مدیریت کنند. دسترسی به ساحل مکسر محدود است، به سادگی میتوان برای آن ورودی و نگهبان تعیین کرد، از مسافران مبلغی را بعنوان ورودیه دریافت کرد، مثل دره ستاره ها در قشم که ورودیه، نگهبان و مسیر حرکت دارد و اجازه کمپ هم به مسافر نمی دهند.
فرسایس بر اثر تردد زیاد در این بخش از صخره های ساحل مکسر قابل مشاهده می باشد


منبع:

1400/08/30
12:16:04
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری