در جست وجوی  گنج های پنهان سنگلج

در جست وجوی  گنج های پنهان سنگلج آثارنیوز: همزمان با هفته تهران و سالروز تاسیس تماشخانه سنگلج، برنامه آشناسازی راهنمایان گردشگری با بناهای تاریخی محله سنگلج که اغلب پشت درهای بسته پنهان مانده اند، اجرا شد.


مریم جمالی ـ دبیر کمیته تخصصی حفظ و احیای میراث فرهنگی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران ـ به ایسنا اظهار داشت که برنامه آشناسازی راهنمایان گردشگری با بناهای تاریخی محله سنگلج به مناسب هفته تهران و پنجاه و ششمین سالگرد تاسیس تئاتر سنگلج با همکاری انجمن سنگلج و این کمیته تخصصی انجام شد تا بناهای حفاظت و احیاشده در این محله قدیمی تهران بعنوان جاذبه گردشگری معرفی شوند.
او بیان کرد: معتقدیم تهران و خصوصاً محله سنگلج جاذبه های تاریخی دارد که برخی از آنها مرمت شده و برخی دیگر به مرمت نیاز دارند. بیشتر این بناها فقط ظرفیت هستند و هنوز به جاذبه گردشگری تبدیل نشده اند و در دسترس گردشگران قرار ندارند و بیشتر آنها هم به روی بازدیدکنندگان بسته اند.
جمالی اظهار داشت: انگیزه ما از راه اندازی این گشت های تخصصی، جریان سازی برای تبدیل ظرفیت مغفول مانده محله های قدیمی تهران همچون سنگلج و تبدیل آنها به جاذبه گردشگریست.
به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، راهنمایان گردشگری در این گشت نخست از خانه پدری جلال آل احمد واقع در خیابان کارکن اساسی محله سنگلج دیدن کردند، خانه ای که بر سردر آن هنوز تابلوی «خانه باستان شناسان ایران» نصب، اما داخل آن مخروبه و بیغوله شده است و سرمایه گذاری که در یک سال قبل حاضر به مرمت و احیای این خانه شده بود، هنوز کار را شروع نکرده و درِ این خانه همچنان به روی مردم بسته است.


نیما توسلی ـ نماینده انجمن سنگلج ـ درجریان این بازدید اظهار داشت که خانه پدری جلال می تواند عنصر هویت بخش محله سنگلج باشد. این خانه سال ۱۳۸۳ در لیست آثار ملی ثبت شده و بعد از آن، صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، آنرا به مزایده گذاشت که زمستان سال قبل سرمایه گذار پیدا کرد و قرار بود از مهرماه امسال مرمت این خانه را شروع کند، اما هنوز اتفاقی نیافتاده است.
ابوالقاسم ساسان، راهنمای پیشکسوت گردشگری در جریان این گشت، در حیاط خانه پدری جلال آل احمد توضیح داد که سنگلج یکی از چهار محله قدیمی تهران بوده و سنگلج اصلی همان است که خراب شد و بجای آن پارک شهر را ساختند. اگر از بناهای قدیمی چیزی باقی مانده باشد همان ها بقایای سنگلج اصلی است، مثل خانه مستوفی الممالک یا خانه پدری جلال آل احمد که زمانی امام جماعت امامزاده سیدنصرالدین بود.
کلیسای گئورک مقدس که در سال ۱۱۶۹ خورشیدی تاسیس شده نیز از دیگر ظرفیت های پنهان مانده محله سنگلج است که آن هم مثل خانه پدری جلال امکان بازدید برای عموم ندارد. در این گشت هم راهنماها از پشت درهای بسته کلیسا را دیدند. در حقیقت کلیسا چون مرکز توانبخشی و مراقبتی سالمندان است به روی بازدیدکنندگان باز نیست.


مسجد حاج رجبعلی یا «درخونگاه» همچون مکان هایی است که در محله سنگلج شاید آسان تر از دو بنای قبلی بتوان دید و در این گشت نیز بعنوان ظرفیتی که توانایی تبدیل به جاذبه گردشگری را دارد، به راهنمایان معرفی گردید. این مسجد با کاشی کاری های هفت رنگ در سال ۱۲۴۵ خورشیدی توسط استاد رستم معمار تولید شده و سال ۱۳۳۴ هم ثبت ملی شد. مسجد همچنان در حال مرمت است و داربست هایی با قدمت حدودی ۶۰ - ۷۰ سال دارد که به تنهایی قدمت تاریخی پیدا کرده است.


علی شریعتمداری، عضو هیأت امنای این مسجد در بازدید راهنمایان گردشگری به فاکتورهای معماری این مسجد که مورد توجه حسن پیرنیا ـ تاریخدان و سیاست مدار ـ بوده است، اشاره نمود که گنبد دوپوش، کاشی کاری های هفت رنگ، تزئینات داخلی، محراب و گودال قرآن همچون فاکتورهای معماری آن شمرده می شود.


خانه مستوفی الممالک که وزیر پیشین ارتباطات برای مرمت و احیای آن وعده هایی داده بود و در اجرای آن ناکام ماند نیز از دیگر بناهای تاریخی محله سنگلج است که در این گشت، درهای آن به روی راهنمایان باز شد. بازدید از این خانه قاجاری با معماری و تزئیناتی برگرفته از اروپا، امکان پذیر نیست و فقط گاهی در تعطیلات نوروز و با هماهنگی برخی تورهای گردشگری درهای آن باز می شود. خانه وضعیت بسامانی ندارد و در هر نوبت بازدید می توان متوجه سرعت تخریب آن شد.


خانه شیخ فض الله نوری هم که درِ آن گل گرفته شده و فقط سرستون ها و سقف خانه از بیرون قابل مشاهده می باشد، از دیگر ظرفیت های سنگلج است که امکان بازدید ندارد و در این گشت، بعنوان جاذبه پنهان سنگلج به راهنمایان معرفی گردید. این خانه که از دوره قاجار به جا مانده، پشت شهرداری تهران واقع شده است، اما بنظر می رسد از نگهداری آن عاجز مانده اند و خانه پشت دیوارها در حال پوسیدن است.


ساباط ها و کوچه های محله سنگلج و بعد از آن تماشاخانه ۵۶ ساله نیز از دیگر جاذبه های این محله تاریخی بود که معرفی گردید. تماشاخانه سنگلج در اوایل دهه ۴۰ بنا شده و شاهد آثار و هنرنمایی های غلامحسین ساعدی، اکبر رادی، محمود استادمحمد، جعفر والی، عباس جوانمرد و علی نصیریان و دیگرانی از همان نسل بوده است که فقط به وقت تماشای تئاتر می توان آنرا دید.


منبع:

1400/07/22
12:57:55
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری