شروع مرمت نقش برجسته چشمه علی

شروع مرمت نقش برجسته چشمه علی مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری از شروع پروژه مرمت نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بیش از یک میلیاردریال آگاهی داد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، نوروز تقی پور اظهار داشت: لطمه نگاری نقوش، شناخت میزان تخریب و آسیب، پاکسازی و تمیزکاری سطح با روش های غیرمخرب و مواد شیمیایی، برداشت رسوب ها، حذف جلبک ها و گلسنگ ها و هدایت مسیر آب و جمع آوری روان آب ها در بالادست به شکلی که بر سطح نقش برجسته جاری نشود، همچون اقدامات این پروژه مرمتی است.
وی با یادآوری اینکه مجموعه تاریخی چشمه علی از با اهمیت ترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهرستان شمرده می شود، اضافه کرد: پروژه مرمت نقش برجسته چشمه علی با نظارت کامل کارشناسان معاونت میراث فرهنگی انجام می شود.
بنا بر این گزارش، در اردیبهشت ماه امسال نقش برجسته قاجاری چشمه علی به وسیله رنگ مو و مواد شیمیایی مخدوش شد و همین بهانه ای شد برای پاکسازی اولیه و جلب نظر مسؤولان میراث فرهنگی و شهری برای حفاظت بیشتر از آن. احمد مسجدجامعی ـ عضو شورای شهر تهران ـ در واکنش به اتفاقی که افتاده بود، اظهار داشت: اتفاق مخدوش کردن کتبیه قاجاری در شهر ری نشان میدهد حفاظت از این منطقه به طرح جامعی نیاز دارد و متولی آن شهردار منطقه نباید باشد، بلکه مساله ای فراملی است.
تقی پور، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستای ری هم درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری باتوجه به طرح مرمت و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا آخر سال ۹۹ به سرانجام برسد و وعده های مختلف و گوناگون برای حافظت از آن داده شده، اظهار کرده بود: بحث های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها نیز باید بر این اساس باشد. بعد از بررسی تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت نیز تصمیم گرفته می شود که آیا شیشه نصب شود یا راه کار دیگری درنظر گرفته شود.
چند ماه بعد از آن اتفاق، در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران که پیروز حناچی، شهردار تهران ریاست آنرا به عهده داشت، با طرح راهبردی احیاء و بهسازی محدوده تاریخی چشمه علی شهر ری موافقت شد.
سنگ نگاره فتحعلی شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه علی شهر ری تولید شده است. روی نقش برجسته فتحعلی شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و ۱۶ پسرش در اطرافش جمع شده اند. چشمه علی پیشینه ای هشت هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن چنان که باید تا کنون محافظت نشده و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار گرفته است.1400/04/31
14:18:01
5.0 / 5
184
تگهای خبر: بنا , تاریخ , صنایع دستی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری