اورامان در ویترین جهانی

اورامان در ویترین جهانی به گزارش آثارنیوز کردستان این جا اورامان است، سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا؛ از باریک راهی قدم در مکانی خواهی گذاشت که تا چشم باز کنی زیر لب با خود خواهی گفت این جا بهشت است بهشت.


عبور از طریق تنگ و پیچ در پیچ دروازه هورامان آغاز لذت بخش سفری است که در آن قدم نهاده ای، دروازه هورامان که می گویم یعنی جایی درست بین زمین و آسمان، خیره شدن به ارتفاع و غرق شدن در لذت دیدن دره!
اینجا گذر زمان بی مفهوم است هر گوشه از آن هر تکه ای از آنرا که می نگری به حقیقت پیوستن تعریفی است که در کتاب ها از بهشت خوانده ای، آری اینجا هورامان است، سرزمین خورشید، سرزمین نور و رنگ و اصالت.
حال که به این مکان سحرآمیز وارد شده ای خوب گوش بسپار به نوایی که از دور دست به گوش می رسد، این جا صدایی نیست جز صدای آواز آزادانه پرندگان، صدای آب صدای طبیعت و صدای مردمانی زلال تر از آب روان، این جا هورامان سرزمین اصالت ها و نواها است.
صبح هنگام خورشید سایه گرم و پر مهرش را بر قلمرو خود می پراکند، به آدمی جانی باردیگر می بخشد و آنها را برای آغاز روزی دیگر به تکاپو وا می دارد.
اینجا میتوان زمان را به عقب برگرداند و به گذشته ها سفر کرد، هنوز هم میتوان بامداد ها با بوی نان تنوری تازه مست شد و با دیدن کوچ نشینی و عشایری این منطقه غرق در گذشته های دور شد، میتوان از زندگی ماشینی شهری فاصله گرفت و باردیگر طعم خوب همدلی و با هم بودن را احساس کرد.
شب اما حکایت دیگری دارد، زمانی که سایه شب بر دره و کوه ها هورامان سایه می اندازد سکوت آرام بخشی بر دنیا حاکم می شود صدایی به گوش نمی رسد الا صدای طبیعت و مردمانی که خسته از تکاپوی روزانه در خانه های خود و یا در پشت بام ها در هوای سرد و خنک منطقه لم داده اند و مشغول بازگویی خاطرات و یا انجام بازی های محلی هستند.


گه گاه در دور دست ها صدای حزن انگیز مردی به گوش می رسد که سکوت شب را همچون انداختن سنگی در برکه ای آرام به هم می ریزد، صدای هوره! نوایی حزن انگیز و آسمانی که از گذر تاریخ هزار ساله همچنان در گوش مردم منطقه نجوا می شود.
بافت پلکانی این منطقه سبب صفا و صمیمیت همسایگان آن شده است، بام همسایه حیاط خانه دیگری است، میتوان روزها زن هایی را دید که با لباس هایی رنگارنگ و به صورت جمعی نشسته و مشغول کلاش بافی یا نخ ریسی هستند، میتوان پیرمردها و پیرزنانی را دید که در خلوت تنهایی خود لم داده اند و در اندیشه های دور خود به تماشای تصویری نشسته اند که همه عمر و جوانی خویش را در آن سپری کرده اند.
اورامانات نام منطقه ای در بخش اورامان شهرستان سروآباد در غرب استان کردستان است و از غرب به عراق و از جنوب به استان کرمانشاه محدود می شود و جاده ای به طول ۷۵ کیلومتر آنرا به مریوان وصل می کند.
اورامان در یک قدمی جهانی شدن
مدیر پایگاه منظر تاریخی اورامان در مورد روند ثبت جهانی اورامان اظهار داشت: از سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ پایگاه پژوهشی منظر فرهنگی اورامان در استان کردستان و کرمانشاه راه‎ اندازی شد.
پویا طالب نیا در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در همان سال اول و پس از راه اندازی پایگاه پژوهشی منظر فرهنگی اورامان، جمع آوری اطلاعات و مطالعات منطقه در در حوزه های مختلف باستان شناسی، مردم شناسی، معماری، تاریخ، تمدن و...، طراحی نقشه های سه بعدی از منطقه صورت گرفت.
وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ با همکاری دفتر ثبت جهانی میراث فرهنگی تهران، داده های جمع آوری شده از منطقه اورامان که به صورت خام جمع آوری شده بود؛ بر مبنای فرمت مخصوص پرونده ثبت جهانی تدوین شد.
طالب نیا افزود: پس از تدوین داده ها، پرونده ثبت جهانی هورامان تکمیل و در بهمن ۱۳۹۸ به یونسکو ارسال شد و پرونده اول مورد تایید یونسکو قرار گرفت.
مدیر پایگاه منظر تاریخی فرهنگی هورامانات افزود: در مهر ماه ۱۳۹۹ ارزیاب یونسکو به منظور راستی آزمایی پرونده ثبت جهانی اورامان و برای بازدید نهایی از منطقه هورامان وارد کشور شد و طی بازدید ۱۰ روزه از روستاهای منطقه هورامانات در استانهای کردستان و کرمانشاه دیدن کرد و روند تهیه پرونده ثبت جهانی اورامان را مورد بررسی قرار داد.
پویا طالب نیا در ادامه سخنان خود از برگزاری جلسه اجلاس سازمان جهانی یونسکو در مورخ ۲۵ تیر تا ۹ مرداد اطلاع داد و اضافه کرد: در این اجلاس قرار بر این است در مورد ثبت جهانی اورامان رای گیری و ثبت آن نهایی شود.
وی ضمن اشاره به این که ثبت جهانی اورامان هنوز به صورت قطعی نهایی نشده است، اظهار داشت: با عنایت به سفر اخیر وزیر میراث فرهنگی به استان کردستان و خبرهای خوبی که در مورد ثبت جهانی اورامان به مردم کردستان دادند، قطعی شدن این پرونده در چند روز اخیر دور از انتظار نیست.


طالب نیا ضمن اشاره به این که این پرونده کل منطقه اورامانات را در برمی گیرد، خاطرنشان کرد: پهنه جغرافیایی منطقه اورامانات شامل شهرستان پاوه و شهرستان جوانرود، بخشی از ثلاث باباجانی و قسمتی از شهرستان روانسر در استان کرمانشاه و در استان کردستان هم شهرستان سروآباد و کامیاران و سنندج است.
وی تصریح کرد: وقتی که گفته می شود منظر فرهنگی، یعنی تعامل انسان با طبیعت در طول تاریخ، و ما بر همین مبنا مبادرت به ثبت جهانی اورامان کرده ایم و آثار تاریخی، معماری، فرهنگی اورامان را جمع آوری و نشان دادیم که اورامان در طول هزاران سال از سکونت انسان در این منطقه توانسته است خویش را با طبیعت تطبیق دهد.
طالب نیا افزود: وجود بافت پلکانی و هوارنشینی و مراسم و جشن های آیینی مانند مراسم پیرشالیار نشان از ادغام آنها با طبیعت دارد که اثبات کردیم که این خصوصیت ها نمونه های منحصر به فرد جهانی است.
وی در مورد نقش ثبت جهانی اورامان در حفظ تاریخ اورامان اضافه کرد: با نهایی شدن ثبت جهانی اورامان، بعنوان یک سند جهانی در جهان ثبت خواهد شد و بعنوان یک اثر تاریخی جهانی به همه دنیا متعلق می باشد و ثبت و ضبط آن توسط یونسکو سبب معرفی آن به سراسر دنیا خواهد شد و به جرات میتوان اظهار داشت که اقداماتی که در این راستا صورت گرفته است هیچ ارگان پژوهشی دیگری در دنیا آنرا انجام نداده است.
به عقیده این مقام مسئول با ثبت جهانی اورامان برای حفاظت از بافت آن، مناظر طبیعی و تاریخی و... به صورت جهانی و بین المللی برنامه ریزی می شود.
پویا طالب نیا اظهار داشت: با نهایی شدن ثبت جهانی اورامان توسعه پایدار در منطقه حاکم خواهد شد، چونکه توریستهای خارجی زمانی که قصد سفر به کشور ایران را داشته باشند نخستین سایتی که برای تعیین مقصد گردشگری خود به آن رجوع می کنند سایت جهانی یونسکو است؛ با عنایت به وجود ۲۴ اثر جهانی که بیشتر گردشگران به آنها رجوع و سفر می کنند ازاین رو زمانیکه گردشگران به این سایت رجوع کنند اورامان به یکی از مقاصد گردشگری آنها تبدیل خواهد شد.
وی با تکیه بر این مورد که ثبت جهانی اورامان سبب ایجاد توسعه پایدار در منطقه خواهد شد؛ اضافه کرد: با جذب توریستهای داخلی و خارجی و حفظ بافت فرهنگی و تاریخی منطقه به صورت بین المللی سبب ایجاد توسعه پایدار اقتصادی در این مناطق خواهد شد و سبب فروش بیشتر صنایع دستی و رونق بوم گردی در این منطقه خواهد شد.


منبع:

1400/04/23
19:24:31
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری