یافته های تازه باستان شناسان در لرستان

یافته های تازه باستان شناسان در لرستان باستان شناسان ردپایی تازه از ادوار قبل از تاریخ تا دوران اسلامی در تپه «امرایی الشتر» لرستان کشف کردند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی حیدری، سرپرست هیأت دیرینه شناسی این پروژه با بیان اینکه پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه «امرایی الشتر» در استان لرستان انجام و وضعیت فرهنگ های دوران قبل از تاریخ و تاریخی آن توسط هیأت دیرینه شناسی بررسی گردید، اظهار داشت: در این فصل ۱۶ گمانه پیرامون تپه بوجود آمد. از این تعداد گمانه، در ۹ مورد به بقایای معماری و آثار فرهنگی برخوردیم و در هفت مورد از گمانه ها، آثار فرهنگی برجامانده ای دیده نشده است.
این عتیقه شناس با اشاره به اینکه از بین این گمانه ها، بقایای فرهنگی از ادوار مس و سنگ، مفرغ، تاریخی و اسلامی به دست آمد، اضافه کرد: این اقدامات سبب شناخت ابعاد و گستردگی تپه امرایی و از سویی، درک بهتر ما از وضعیت دیرینه شناسی تپه امرایی و دشت الشتر در ادوار مختلف می شود.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی افزود: بعد از اختتام این پروژه، وضعیت تپه امرایی به لحاظ گستردگی مشخص و نقشه فنی ارائه شد که عرصه و حریم تپه را مشخص می کند.


حیدری اظهار داشت: مطالعات روی یافته های فرهنگی کشف شده آغازی برای مطالعات بیشتر در رابطه با دیرینه شناسی و وضعیت فرهنگی این محوطه باستانی در الشتر است.
تپه امرایی که آثاری از دوران قبل از تاریخ ایران باستان تا دوران بعد از اسلام در آن یافت شده در روستای ولی آبادِ شهرستان الشتر در استان لرستان واقع شده است. این اثر دهم مهرماه ۱۳۸۰ با شماره ۴۰۶۷ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.

1400/04/10
23:59:14
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری