نخستین آتشكده دوره ساسانی و پساساسانی در سوادكوه كشف شد

نخستین آتشكده دوره ساسانی و پساساسانی در سوادكوه كشف شد آثارنیوز: سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید از کشف یک چهارطاقی با کاربرد آتشکده در تپه کلا ارفه ده شهرستان سوادکوه آگاهی داد.به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی عابدینی عراقی سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: این پروژه با مجوز پژوهشگاه از اوایل ماه جاری در تپه کلاً ارفه ده شروع شده و در حال انجام می باشد.
او اضافه کرد: این کاوش در امتداد کارهای پژوهشی پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید و آثار وابسته آن برنامه ریزی شده است.
سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید اظهار نمود: در کاوش تپه کلاً در روستای ارفه ده سوادکوه یک بنا با پلان مشابه با چهارطاقی های زمان ساسانیان که در دیگر مناطق قلمرو این امپراتوری وجود دارد به دست آمده است.
او با اعلان اینکه این بنا به مساحت حدود ۳۰۰ متر مربع و با مصالح سنگ و آجرهایی به ابعاد ۴۸ در ۴۸ در ۸ سانتیمتر تولید شده اشاره کرد: در مرکز این بنا یک آتشدان با تزئینات گچی کشف شد که کاربرد مذهبی این بنا را به اثبات می رساند.
سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید با اشاره به شواهد معماری و سفالین، این آتشکده که نشان میدهد تا قرن سوم هجری قمری مورد استفاده قرار می گرفته و در چندین مرحله الحاقاتی به آن افزوده شده اظهار نمود: این اثر در فاصله ۵ کیلومتری غار تاریخی اسپهبد خورشید قرار گرفته و قسمتی از مجموعه بناهای مربوط به اسپهبدان تبرستان در این بخش از سوادکوه واقع است.
عابدینی اظهار داشت: با توجه به این که این محوطه در مرکز بافت روستای ارفه ده قرار گرفته است، احتمال لطمه و تخریب آن می رود و هدف از این کاوش دیرینه شناسی شناخت دقیق لایه ها و آثار معماری برجای مانده و ثبت آن در لیست آثار ملی و خرید آن از مالک شخصی محوطه خواهد بود.


منبع:

1400/03/31
23:18:26
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری