به بهانه روز جهانی صنایع دستی؛

مرغوبیت صنایع دستی ایرانی مهم ترین مزیت رقابتی

مرغوبیت صنایع دستی ایرانی مهم ترین مزیت رقابتی به گزارش آثارنیوز مرغوبیت کالا، نام و آوازه صنایع دستی ایرانی و نیاز اندک به سرمایه اولیه برای تولید در بازار کنونی و شرایط اقتصادی عمده ترین مزایای رقابتی برای صنعتگران ایرانی است.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ صنایع دستی کشور ایران مشمول گروه کالاهای مختلفی است که اصلی ترین آنها شامل کف پوش های نساجی مانند فرش دستباف، گبه، گلیم، جاجیم و سایر آثار دستی و هنری مانند انواع صنایع دستی سنتی مرصع کاری، معرق کاری، مینا کاری و همینطور صنایع دستی سفالی است. در گزارش پیش رو برآنیم تا میزان و ارزآوری حاصل از صادرات این گروه کالایی در سالی که گذشت را از نگاه گمرک ایران بررسی نماییم.
مطابق با دسته بندی دفتر آمار و اطلاعات وزارت صمت بر مبنای کدتعرفه های کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹، گروه کالایی «صنایع دستی و آثار هنری» ذیل ۱۱۱ ردیف کد تعرفه hs و گروه کالایی «فرش و کف پوش های دستباف» ذیل ۱۶ ردیف کدتعرفه hs طبقه بندی شده است.
گروه کالایی «فرش و کف پوش های دستباف» به طور عمده شامل انواع فرش های دستباف، گبه، گلیم، سوماک و جاجیم است. اما گروه کالایی «صنایع دستی و آثار هنری» طیف گسترده ای از اشیای هنری و صنایع دستی را به خود اختصاص می دهد که از مرصع کاری، میناکاری، معرق کاری تا تابلوهای نقاشی، مجسمه و سایر اشیا تزئینی (به استثنای چینی) ازسفال، خاتم کاری، صنایع دستی قلم کاری بر روی مس و … را شامل می شود.
بر اساس اطلاعات موجود و مقدماتی، صادرات غیر نفتی سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۱۱۳۶۷۴ هزارتن و به ارزش ۳۴۹۹۸ میلیون دلار بوده که از این میزان صادرات، در مجموع بالغ بر ۱۲۶ میلیون دلار به این دو گروه صنایع دستی و آثار هنری اختصاص داشته است. این میزان تنها حدود ۰.۴ درصد (کمتر از نیم درصد) از کل ارزش صادرات غیر نفتی طی سال قبل را به خود مختص کرده است.
از این میزان صادرات، حدود ۵۷۲۶ هزارتن به گروه کالایی «فرش و کف پوش های دستباف» و به ارزش ۷۹ میلیون دلار بالغ گردیده که نسبت به سال ۱۳۹۸ باوجود رشد ۲۲ درصدی در وزن با کاهش ۱ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است. شایان ذکر است سهم ارزشی این گروه کالایی از کل صادرات غیر نفتی کشور پارسال تنها ۰.۲۴ درصد بوده است. نکته ای تأمل برانگیز که توجه ویژه به این بخش صنعت را طلب می نماید. بازارهایی مانند چین و هند گوی سبقت صادرات صنایع دستی ایرانی را از کف صنعتگران ایران ربوده و بخش عمده ای از بازار جهانی را از آن خود ساخته اند. تفکیک گروه کالایی فوق به شرح زیر است:
صادرات فرش دستباف: حدود ۴ هزارتن فرش دستباف به ارزش ۶۸ میلیون دلار صادر شده که نسبت به سال ۱۳۹۸، ۲۸ درصد رشد وزنی و ۴ درصد رشد ارزشی را نشان داده است. کشورهای آلمان، امارات متحده عربی، ژاپن، پاکستان و استرالیا ۵ کشور عمده و نخست خریدار فرشهای ایرانی در سال ۱۳۹۹ بوده اند.
صادرات گبه: شامل ۲۶۳ تن به ارزش ۴ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل آن کاهش ۱۷ درصدی در وزن و همینطور کاهش ۳۱ درصدی در ارزش را به دنبال داشته است. کشورهای ژاپن، سویس، چین، آلمان و ایتالیا ۵ کشور عمده و نخست خریدار گبه ایرانی در سال ۱۳۹۹ بوده اند. این ۵ کشور در مجموع ۳.۹ میلیون دلار از ارزش کل صادرات گبه های ایرانی را پارسال به خود اختصاص داده اند که در این میان سهم کشور ژاپن به تنهایی بالغ بر ۸۶ درصد و ارزش ۳.۵ میلیون دلار بوده است.
صادرات جاجیم: در سال ۱۳۹۹، ۳۰۶ تن جاجیم دست باف به ارزش حدودی ۱ میلیون دلار از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن حاکی از رشد ۸۵ درصدی در وزن و۲۱ درصدی در ارزش دلاری است.
کشورهای عراق، قطر، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان عمده خریداران جاجیم ایرانی بوده اند. عراق با سهم حدود ۵۵ درصدی (بیش از نیمی از ارزش صادرات جاجیم در سال ۹۹) از کل صادرات جاجیم در رتبه نخست خریداران این کالا بوده است.
صادرات گلیم و سوماک: باآنکه صادرات گلیم و سوماک با وزن ۱.۵ هزارتن و با ارزشی بیشتر از ۶ میلیون دلار صورت گرفته اما کاهش حدود ۲۵ درصدی در ارزش دلاری را باوجود رشد وزنی ۱۰ درصدی به دنبال داشته است. این امر توجه به کیفیت تولید و همینطور کیفیت و مرغوبیت مواد اولیه مصرفی برای تهیه این محصول دست باف را دو چندان می کند. کشورهای عراق، آلمان، قطر و ژاپن عمده خریداران گلیم و سوماک ایرانی بوده اند که بیشتر از ۸۷ درصد از ارزش صادرات این کالا را به خود تخصیص داده اند.
گروه کالایی «صنایع دستی و آثار هنری»: انواع صنایع دستی و آثار هنری در سال ۱۳۹۹، به وزن تقریبی ۱۱ هزار تن و با ارزشی بالغ بر ۴۷ میلیون دلار از کشور صادر گردیده است. این میزان صادرات تنها حدود ۰.۱۴ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی سال قبل را به خود مختص کرده است.
در بین اقلام صنایع دستی و آثار هنری صادر شده، «صنایع دستی سنتی مرصع کاری» با وزنی حدود ۸۰۰ کیلوگرم و با ارزشی حدود ۳۲ میلیون دلار، اولین کالای صادراتی در این گروه کالایی طی سال ۹۹ بوده که به کشور ترکیه صادر گردیده است.
«مجسمه و سایر اشیای تزئینی (به استثنای چینی) از سفال صنایع دستی» دومین کالای صادراتی این گروه با وزن ۷.۷ هزارتن و با ارزش بالغ بر ۱۱ میلیون دلار بوده است. مقصد عمده صادراتی این گروه صنایع دستی سفالی، کشورهای عراق، کویت، امارات متحده عربی، عمان و قطر بوده است.
ترمه، کولاژ، مصنوعات چوبی خاتم کاری شده، کیف کارشده، مصنوعات شیشه ای دست ساز و.... از دیگر صنایع دستی صادر شده در این گروه بوده اند.
بازار فروش وسیع، استعداد و توانایی تولید، ظرافت و زیبایی صنایع دستی ایرانی، مرغوبیت کالا، نام و آوازه صنایع دستی ایرانی و نیاز اندک به سرمایه اولیه برای تولید در بازار کنونی و شرایط اقتصادی از عمده ترین مزایای رقابتی برای صنعتگران ایرانی جهت گسترش فعالیت خود و کسب سهم بیشتری از بازارهای جهانی است.


منبع:

1400/03/21
11:38:54
5.0 / 5
335
تگهای خبر: بنا , خرید , صنایع دستی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری