در حاشیه افتتاح خانه خلاق صنایع دستی اعلام شد؛

برای نخستین بار صنایع دستی به حوزه NFT وارد می شود

برای نخستین بار صنایع دستی به حوزه NFT وارد می شود آثارنیوز: تالار ملی فروش توکن مبادله ناپذیر ایران در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی (NFT) در مراسم گشایش خانه خلاق ب راه اندازی شد بدین سان صنایع دستی برای نخستین بار وارد حوزه NFT شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، خانه خلاق «ب» با هدف فعالیت در حوزه صنایع دستی خلاقانه و کاربردی بصورت رسمی با حضور تعدادی از مسئولان کشوری همچون سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و خانواده مرحوم محمد ابوالحسنی بعنوان مؤسس این خانه امروز نهم خردادماه شروع به کار کرد.
با مراسم شروع کارهای «خانه خلاق ب» از این به بعد، خانه استاد حسین بهزاد فعالیت خودرا در حوزه صنایع دستی با چهار استارت آپ جدید شروع خواهدنمود. سامانه پیوند میان ادبیات، صنایع دستی و هنرهای سنتی در بستر واقعیت افزوده، پرتال ملی پیش فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی، شبکه ملی اطلاعات هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی و تالار ملی فروش توکن مبادله ناپذیر ایران در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی (NFT) عرضه شدند.
حسین شیخ الاسلامی مدیر این تالار در مراسم گشایش کارهای خانه خلاق صنایع دستی «ب» درباره کارهای مربوط به ورود صنایع دستی به حوزه NFT اظهار داشت: هم اکنون متوسط قیمت یک اثر هنری حدود ۲۵۰۰ تا سه هزار دلار است که عموماً مربوط به کاراکترهای دیجیتال و الگوهای موجود است از آنجائیکه ایران نماینده ای در این بازار ندارد؛ این تالار برای نخستین بار است که به نمایندگی از هنرهای ایرانی در فضای بین الملل افتتاح شده و حضور خواهد داشت. امیدواریم بتوانیم با سهم یک درصدی که حق مسلم مان است؛ در اقتصاد دیجیتال و هنر دیجیتال دست پیدا نماییم. در این راه نیازمند همکاری وزارت میراث فرهنگی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم. آنچه که الان آماده شده پلت فرم پخش، فروش و زیرساخت تبدیل آثار هنری به فایل های بلاکچین شده است.
وی اظهار داشت: NFT عبارتست از یک تکنولوژی که با بهره گیری از فناوری بلاکچین امکان جعل فایل های دیجیتال را نا ممکن می کند. یعنی اگر تا روز گذشته تنها حالتی که می شد اصالت و تعلق یک کار را اثبات کرد، وجود یک اثر فیزیکی در دست بود، الان دیگر ضرورتی برای این کار وجود ندارد. بلکه نه فقط می توان با ایجاد یک نسخه دیجیتال از آن اثر، اصالت آن به هنرمند را ثابت کرد، بلکه می توان امتیاز آن نسخه دیجیتال را به ارزهای خارجی و در فضای بین المللی به فروش برسانند. این تکنولوژی توکن های تعویض ناپذیر یا NFT نام دارد. شکل کار این طور هست که فایل به وجود آمده و قرار گرفته روی یک پلت فرم به هزاران قطعه روی هزاران کامپیوتر مختلف تقسیم می شود و هشتگ اختصاصی به آن تعلق می گیرد که تنها در اختیار هنرمند است. آنچه که در دست هنرمند است با آن فایل اصلی قابل انطباق است. کسی که هشتگ را در اختیار دارد مالک اصلی آن فایل تلقی می شود. بوسیله فروش این هشتگ، این مالکیت را می توان به کسی دیگر منتقل کرد. پس برای صادرات و فروش اثر، احتیاجی به حمل و نقل و گمرک و طی تشریفات اداری نیست. بلکه می توان، اثر هنرمند در سامانه ثبت و ارزیابی قیمت گذاری شود. هم اکنون پلت فرم های مختلفی NFT را پشتیبانی می کنند روی پلت فرم هایی مثل اینستاگرام و فیس بوک می توان NFT اثر را به فروش رساند اما تالارهای اختصاصی آن نیز وجود دارد.

وی اظهار داشت: آنچه که برای نخستین بار امروز در ایران راه اندازی شد دو بخش دارد که یکی از آنها مکانیزم تبدیل فایل های هنرمندان به توکن های ان اف تی است که به زودی در کمتر از سی روز اجرائی می شود و بخش دیگر پلت فرم فروش اختصاصی است. از همین امروز نیز می توان با مراجعه به سایت خانه خلاق «ب» اثر را ثبت کرده و پس از احراز هویت، آثار در صف تبدیل به ان اف تی قرار بگیرند. ما این فایل را در هنرمند می گذاریم. آنها مخیر هستند که آثار را روی پلت فرم ما یا بصورت عمومی در معرض فروش جهانی برسانند.
وی اظهار داشت: مبادلات NFT بر طبق ریال صورت نمی گیرد بلکه یا بر طبق دلار و یورو یا بر طبق ارزهای دیجیتال انجام می گیرد که باتوجه به ممنوعیت مبادله با ارزهای دیجیتال در کشورمان، راه درست این است که با بهره گیری از مکانیزم هایی که وجود دارد، آثار بصورت دلاری فروخته شود. اما با پلت فرم ما مرحله تبدیل دلار به ریال و برعکس به آسانی انجام می شود. از این به بعد همه آثاری که خلق می شوند، قابلیت فروش در عرصه جهانی را خواهند داشت. گردش مالی صنایع دستی و هنر در قالب NFT بیش از ۹۲ میلیارد دلار است و این گردش فوق العاده رشد خوبی دارد.
پیش فروش صنایع دستی در قالب استارت آپ
ضحی نبوی نماینده استارت آپ در این مراسم توضیح داد: دغدغه اصلی تیم استارت آپ ما این است که هنرمند نباید دغدغه ای جز خلق اثر داشته باشد. هنرمندان آرامشی که باید داشته باشند را ندارند. این استارت آپ پلت فرم هوشمند در قالب اپلیکیشن است که ارتباط بین هنرمند و خریدار را ایجاد و دلالان را حذف می کند و فروش محصولات صنایع دستی را از انتهای تولید محصول به ابتدای خلق اثر می آورد.

وی اظهار داشت: در این استارت آپ هنرمندان ثبت نام می کنند و آثارشان برای انتخاب در حراجی ها قیمت گذاری می شود. تفاوت در اینجاست که با شروع خلق اثر، حراجی ما هم آغاز می شود. خریداران در همان ابتدای خلق اثر می توانند شاهد روند تکمیل آن اثر باشند. وقتی هنرمند تضمینی برای فروش اثرش داشته باشد؛ آرامش بیشتری نیز برای خلق اثرش خواهد داشت. برنامه ما این است که سی اثر در ابتدا ثبت گردد و گردش مالی ۹ میلیارد تومانی را نه برای ما بلکه برای هنرمندان به همراه داشته باشد. این تعداد در طول یک سال به صد اثر می رسد. امیدواریم در طول یک سال آینده به بازارهای بین المللی راه پیدا نماییم.
صنایع دستی با قصه ها و شعرها آمیخته می شوند
سعیده دلیلیان به نمایندگی از تیم استارت آپ دیگری اظهار داشت: در این استارت آپ می خواهیم ثابت نماییم که هر صنایع دستی تنها یک صنایع دستی نیست. می توان فنجانی در دست داشت که تکنولوژی AR روی آن اتچ شده و از این راه یک داستان جدید و بلند از یک نویسنده را خواند. با این اقدام چند اتفاق می افتد یکی این که همزمان می توانیم یک صنایع دستی داشته باشیم و هم یک کتاب یا شعری از شاعری هنرمند. این اقدام با محیط زیست سازگار خواهد بود چون دیگر کاغذی برای کتاب مصرف نمی گردد. بلکه هر وسیله و صنایع دستی می تواند یک کتابخانه باشد. با این کار تحولی در کتابخوانی و ارائه صنایع دستی خواهیم داشت.

ایجاد کسب و کارهای مستقل برای هنرمندان
در ادامه، پوپک کفیلی نماینده شبکه ملی صنایع دستی و هنر در این مراسم اظهار داشت: از با اهمیت ترین وظایف این شبکه، ساخت دیتا بی سی از هنرمندان مستعد در اهل ریسک در این حوزه می باشد.. بعد از انجام روند منتورینگ، ممکنست تولیدات برای صادرات آماده شوند.
او اظهار داشت: در قدم اول هنرمندان از دو طریق در پلت فرم ثبت نام می شوند آنها می توانند هم خودشان و هم بوسیله همکاران ما به سیستم معرفی شوند، در قدم بعدی بعد از سنجش توسط گروهی از متخصصان فرآیند منتورینگ شروع شده و طراحی برای تولید محصولی جدید و کاربردی با تلفیق هنرهای ایرانی انجام می شود.

او اضافه کرد: اصلی ترین هدف ما در این زنجیره ایجاد کسب و کارهای مستقل و پایدار برای هنرمندان است.
هنر قطاعی احیا شد
در خانه خلاق صنایع دستی هنر قطاعی که توسط یدالله احمر رضایی احیا شده بود، در قالب تابلوهایی به معرض نمایش گذاشته شد. در قسمتی از این خانه؛ رضایی این هنر را به مراجعه کنندگان و مسئولانی که در مراسم افتتاحیه حاضر شده بودند، توضیح داد. از این پس مقرر است رضایی برای نخستین بار این هنر را به متقاضیان در خانه استاد بهزاد آموزش دهد.

رونمایی از نشان خلاقیت در صنایع دستی
نشان خلاقیت در صنایع دستی که تصویری از محمد ابوالحسنی مؤسس این خانه بود نیز توسط معاون صنایع دستی کشور و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی گردید. این تابلوی قلمزنی روی مس، توسط استاد مطیع از هنرمندان اصفهانی تهیه شده است.

قرار است تابلوی نشان خلاقیت هر سال چهارم خرداد ماه به مناسب سالروز تولد محمد ابوالحسنی بعنوان کارآفرین و مؤسس خانه به هنرمندانی که در حوزه صنایع دستی و صنایع فرهنگی، اقدامات خلاقانه ای داشته اند، بعد از داوری اهدا شود.

در کنار رونمایی از این نشان، تابلوی پازل کاشی یادمان بازگشایی خانه «ب» نیز توسط خانواده ابوالحسنی و مسئولان حاضر در مراسم تکمیل شد.


منبع:

1400/03/11
10:28:20
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آموزش , اثر هنری , تصویر , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری