رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر:

۱۱ اثر دیگر در خرمشهر به لیست آثار ملی دفاع مقدس افزوده می شود

۱۱ اثر دیگر در خرمشهر به لیست آثار ملی دفاع مقدس افزوده می شود رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر، از انجام مرحله استانی ثبت ملی شدن 11 اثر در این شهرستان بعنوان آثار ملی دفاع مقدس آگاهی داد.سجاد پاک گوهر در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: روز گذشته جلسه ای با حضور مدیران کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و میراث فرهنگی خوزستان، فرمانده پادگان دژ و فرماندار خرمشهر و دیگر نهادها مربوط در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان انجام شد که در آن ۱۱ پرونده ای که قسمتی از تاریخ دفاع مقدس در آن رخ داده است، بررسی و ثبت ملی شدن هر ۱۱ مورد تأیید قرار گرفت.
وی افزود: مقرر است در جلسه ای که در کشور برگزار می گردد نیز در مرحله کشوری و نهایی ثبت ملی شدن این ۱۱ پرونده بررسی و در صورت تأیید، کد اختصاص به آنها داده شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر، به معرفی این آثار پرداخت و اظهار داشت: پادگان دژ، مسجد سید الشهدا، مدرسه دریابد رسایی، مدرسه ولی عصر (عج)، کتابخانه مرکزی خرمشهر، مسجد انگالی ها، انبار قدیم گمرک، میدان مقاومت، نخستین خاک ریز دفاع مقدس، درب مسجد صاحب الزمان و درب مسجد جامع ۱۱ موردی بودند که در مرحله استانی، ثبت ملی شدنشان تأیید شده است.
وی اضافه کرد: این پرونده ها با همکاری مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر، پادگان دژ و کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی در مدت هشت ماه آماده شده و مستندات واجد شرایط بودن آنها که شامل تصاویر، خاطرات رزمندگان و دیگر مستندات است، در طول این مدت جمع آوری شد.
پاک گوهر در ادامه این نکته را نیز تصریح کرد که این ۱۱ اثر در لیست آثار دفاع مقدس وزارت میراث فرهنگی قرار خواهند گرفت و اضافه کرد: البته تعدادی از این آثار همچون مدرسه دریابد رسایی جنبه تاریخی نیز دارند.
وی، ثبت ملی شدن این آثار را اقدامی در امتداد حفظ آنها دانست و اظهار داشت: وقتی اثری ثبت ملی می شو، تحت حمایت قانون قرار می گیرد و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با مجوز میراث فرهنگی صورت گیرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر همین طور از توافق با شهرداری برای نصب سر در ورودی آثار ثبت ملی شده در این شهرستان نیز آگاهی داد.
به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، حالا در خرمشهر ۱۴ اثر ثبت ملی شده وجود دارد که هشت اثر در لیست آثار دفاع مقدس و ۶ اثر در لیست آثار تاریخی قرار گرفته اند و با ثبت شدن این ۱۱ اثر، شمار آثار ثبت ملی شده در این شهرستان به ۲۵ اثر می رسد.

1400/02/30
12:56:48
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری