استقرار دبیرخانه شهرهای جهانی صنایع دستی در میبد؛

معاون وزیر كشور: شهرداران جریان ساز حل مشكل اشتغال باشند

معاون وزیر كشور: شهرداران جریان ساز حل مشكل اشتغال باشند به گزارش آثارنیوز یزد معاون وزیر کشور با تاکید بر اینکه شهرداران در رفع اشکال اشتغال با توسعه صنایع دستی ورود و اقدام نمایند، اظهار داشت: بحث های حاشیه نشینی و مشکلات اشتغال و سایر مشکلات ریشه در اشتغال دارد و شهرداران می توانند جریانساز حل این مشکل باشد.


«مهدی جمالی نژاد» امروز چهارشنبه در نشست شهرداران شهرهای جهانی صنایع دستی که به میزبانی میبد و بصورت آنلاین برگزار شد، اظهار نمود: صنایع دستی، صنعتی پاک است و به محیط زیست صدمه ای نمی زند در صورتیکه صنایع بزرگی مانند فولاد، محیط زیست را مخدوش می کنند.
وی با اشاره به سهولت در ایجاد، توسعه و جابجایی صنایع دستی، اشاره کرد: صنایع دستی ظرفیت بسیار مطلوبی است چونکه هر خانه می تواند یک کارگاه و هر کارگاه یک کارخانه باشد از طرفی سهولت در انتقال دانش و فروش آن منجر گردیده است که بتوانیم همه اقشار خصوصاً کودکان کار و زنان بی سرپرست را درگیر نماییم که این موارد بغیر از وظایف شهرداری ها نیست.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاکید بر اینکه باید دبیرخانه شهرها در میبد مستقر باشد، اظهار داشت: دبیرخانه باید مسائل و مشکلات و چالش ها را دنبال کند و یک مجموعه نیز برای کمک و حمایت و ایجاد فضا برای اقدامات، شرایط را مهیا کند.
این مسئول با اشاره به اینکه یزد، استان ویژه ای خصوصا در حوزه صنایع دستی است، اظهار داشت: شهرداران این استان، در یک شهر اسطوره ای کار می کنند و باید باور داشته باشند که شهرهایشان بی جهت شهر جهانی نشده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: شهرداری ها بیش از ۳۰۰ ماموریت دارند و همه حوزه ها به صورتی با شهرداری ها عجین شده و علاوه بر اینها، مقرر است ماموریت های دیگری به شهرداری ها اضافه شود.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه شهرها و روستاهای زیبا و اقلیم متنوعی در کشور ایران وجود دارد، اظهار داشت: پتانسیل های زیادی در حوزه گردشگری وجود دارد و ظرفیت بسیار زیادی نیز داریم پس در مقابل توسعه شهرها، باید درباب مدیریت دانش و به کارگیری افراد خلاق و توسعه صنایع دستی بکوشیم.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما در چند سال اخیر با بحران های طبیعی و غیرطبیعی مختلفی روبرو شدیم، اظهار داشت: پس از همه این حوادث، کرونا اتمام حجتی بود که نشان داد شرایط خیلی مشکل شده است، اما در این زمینه چه کسی باید کمک و حمایت کند؟
معاون وزیر کشور به مشکلا ت و مسائل اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: بحث های حاشیه نشینی و مشکلات اشتغال و سایر مشکلات ریشه در اشتغال دارد و شهرداران می توانند جریان ساز حل این مشکل باشد.
وی با اشاره به اینکه صنایع دستی بستر بسیار آماده و مهیایی برای رفع مشکلات اجتماعی خصوصاً اشتغال است، اشاره کرد: متاسفانه ما هنوز از این بسترها به خوبی استفاده نکرده ایم پس باید شهرداران با در نظر داشتن اینکه از این مشکلات جدایی ندارند، صنایع دستی را مورد نظر قرار دهند.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه همه هنرمندان شهرهای جهانی و صنایع دستی خودرا ارئه نمی‎دهند، اظهار داشت: خواستاریم که شهرداران حمایت مدیران شهری از صنایع دستی را نهادینه کنند و صنایع دستی را خریداری کنند چونکه یک ارگان به تنهایی نمی تواند پیش برنده و حلال این مشکلات باشد.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در آخر با اشاره به اینکه تنوع بسیار بالایی در رشته هایی صنایع دستی با بیش از ۳۵۰ رشته وجود دارد، اظهار داشت: هر ساله این ظرفیت ها در حال ریزش هستند و مورد استفاده قرار نمی گیرند پس لازم است که دستگاه های دیگری نیز در کنار شهرداری مانند ادارات آموزش و پرورش ورود کنند و این ظرفیت را گسترش داده و زمینه را برای ارتقای فناوری و کارافرینی در کنار درس، گسترش دهند.
منبع:

1400/02/29
19:57:38
5.0 / 5
272
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , خرید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری