مدیركل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری مطرح كرد

علاقه روس ها به سفر به ایران

علاقه روس ها به سفر به ایران به گزارش آثارنیوز مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری به نقل از مدیران بخش خصوصی روسیه می گوید: گردشگران روس بسیار مشتاق سفر به مقاصد ناشناخته همچون ایران هستند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، روادید گردشگری ایران و روسیه قرار بود در سال ۲۰۱۸ لغو شود. اما سفر هیأت امضاکننده این توافق تا امروز به تعویق افتاده است. علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در شهریورماه ۹۹ اعلام نمود که به روسیه می رود تا موضوع لغو دوطرفه روادید بین ایران و روسیه را نهایی کند، اما ویروس کرونا این سفر را بار دیگر به تعویق انداخت.
گروه گردشگری ایران و روسیه قرار گذاشته اند روادید را برای گروه های مسافری از پنج تا پنجاه نفر لغو کنند. روسیه این مدل را قبلا با هند تجربه کرده است.
تراز گردشگری ایران و روسیه در سالهای اخیر مثبت شده است. روس ها بااینکه بیشتر به ساحل و آفتاب علاقمند هستند، اما در سال ۹۸ بیش از ۱۱ درصد بیشتر به ایران سفر داشته اند. انگیزه سفر روس ها به ایران مشخص نشده است، اما جنبه تجاری این رفت و آمد معمولا غالب است. روسیه در آن سال چهاردهمین کشوری بود که بیشترین رفت و آمد را با ایران داشت؛ جمعیتی بیش از ۳۶ هزار نفر به ایران سفر داشتند. این عدد سال ۹۷ بیش از ۳۲ هزار نفر بود.
مصطفی سروی، عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران که در بازار روسیه فعال است، اعتقاد دارد: روسیه را نباید رها کرد فقط به این علت که در ایران نمی توانند ساحل و آفتاب داشته باشند. پیشنهاد او تمرکز روی حاجی ها، مسلمانان و ورزشکاران روس و معرفی گردشگری غذا بعنوان یک محصول در روسیه است.
سروی یادآور می شود که روس ها حساسیت های تحریمی و سیاسی اروپایی ها را در مقابل ایران ندارند. ضمن اینکه مسمانان زیادی در شرق این کشور زندگی می کنند که برعکس مسلمانان چین، مرفه تر هستند. در نتیجه روسیه فضای بیشتری برای کار دارد.
او حتی معتقد می باشد اگر ویزای گروهی دو کشور لغو شود، برنده آن ایران خواهد بود؛ چونکه روس های بیشتری به ایران سفر خواهند کرد.
لیلا اژدری ـ مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ که بتازگی نشست مشترکی با برخی از فعالان بخش خصوصی گردشگری روسیه در تهران داشته است، نیز می گوید: طبق گفته مدیران بخش خصوصی روسیه، گردشگران این کشور بسیار مشتاق سفر به مقاصد ناشناخته همچون ایران هستند و لازم است در این خصوص اطلاع رسانی خوبی در بازار روسیه داشته باشیم.
او از آماده سازی برنامه اجرائی لغو روادید میان ایران و روسیه خبر می دهد و اضافه می کند: ورود به برنامه عملیاتی و تاثیر آن بر توسعه روابط گردشگری دو کشور بسیار حائز اهمیت می باشد.
او با اشاره به اینکه طبق نظر بخش خصوصی و متولیان اصلی حوزه گردشگری روسیه، محورهای شاخص علاقه مندی مردم این کشور گرایش به فرهنگ، آداب و رسوم، اکوتوریسم و گردشگری ماجراجویانه است، اظهار می کند: باتوجه به اینکه زمینه پاسخگویی به علاقه مندی مذکور به شکل گسترده و بسیار متنوع در ایران امکان پذیر است، بدین جهت کشورمان می تواند مقصدی جذاب برای گردشگران روس به شمار آید.
اژدری اضافه می کند: طبق ارزیابی متولیان گردشگری روسیه، بازخورد سفر گردشگران روس که به ایران سفر داشته اند، بسیار مثبت بوده و انعکاس آن خصوصاً در شبکه های اجتماعی سبب اشتیاق و علاقه مندی بسیار شده است.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری می گوید: انگیزه و گرایش روس ها به سمت مقاصد گردشگری جدید است، بدین جهت ایران می تواند مقصدی ایمن، جذاب و پاسخگوی سلایق مختلف در این عرصه باشد.
مطالعات نشان می دهد، شهروندان روسیه حداقل دو تا سه بار در سال به خارج از کشور سفر می کنند. بیش از ۴۵ درصد روس ها ترجیح می دهند به سواحل دریا سفر کنند. ترکیه و مصر همچون کشورهایی هستند که روس ها تمایل بیشتری به آنها نشان می دهند؛ هم ساحل دارند و هم ارزان هستند. این دو فاکتور برای گردشگران روس اهمیت زیادی دارند. روس ها با ۳۵۰ دلار می توانند یک هفته در سواحل مصر تفریح کنند و همه امکانات رفاهی را در اختیار داشته باشند.
روابط سیاسی ایران و روسیه با آن که عمر طولانی دارد، اما در حوزه فرهنگ، مردم شناسی و جاذبه های گردشگری، ایران هنوز جزء ناشناخته ترین کشورها در نظر مردم روسیه است.
منبع:

1400/02/28
13:53:41
5.0 / 5
312
تگهای خبر: زمینه , زندگی , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری