پس از یك سال توقف

ویزای توریستی ایران بلاتكلیف است

ویزای توریستی ایران بلاتكلیف است به گزارش آثارنیوز یک سال بعد از توقف صدور ویزای توریستی ایران، هنوز برای شروع باردیگر سفر توریستهای خارجی به کشور پیشبینی ای وجود ندارد. رئیس جامعه تورگردانان می گوید مقرر است طرحی را به وزارت خارجه عرضه کنند تا درباره ازسرگیری صدور این ویزا تصمیم گرفته شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، از زمان شیوع کرونا صدور ویزای توریستی ایران متوقف شده است، اما بیماران، تجار و اتباع خارجی که قصد سفر غیرتوریستی دارند، همچنان می توانند وارد ایران شوند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در میانه زمستان ۹۹ اعلام نمود که تاییدیه ازسرگیری ورود محدود توریستهای خارجی را از کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا گرفته و فقط مصوبه آن باقی مانده است. پیشبینی ها بر این بود که صدور ویزای توریستی ایران نهایت تا اواخر سال ۹۹ از سر گرفته شود، اما با شناسایی ویروس جهش یافته در بعضی کشورها، همچون انگلیس و عراق و توقف بعضی پروازهای بین المللی، این طرح بایکوت شد.
اینک ابراهیم پورفرج ـ رئیس جامعه تورگردانان ایران ـ از مذاکرات تازه ای با وزارت امور خارجه به ایسنا اطلاع داد و اظهار داشت: در جلسه ای با آقای سجادی - معاون کنسولی وزیر خارجه - قرار شد ما یک سری اطلاعات و طرحی را برای صدور ویزا عرضه دهیم تا همان گونه که ویزای ایران برای گردشگران سلامت صادر می شود، مبحث سفر سایر گردشگران به ایران هم در ستاد کرونا از راه وزارت خارجه پیگیری و شرایط آن تسهیل شود.
او به این سؤال که آیا گروه های گردشگر، با وجود اعلام وضعیت پرخطر در بیشتر مناطق ایران، همچنان متقاضی سفر به ایران هستند، پاسخ داد: افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده اند و یا کشورشان به لحاظ ویروس کرونا ایمن تر به حساب می آید و یا گردشگران طبیعت گرد، همچون گروه هایی هستند که درحال حاضر شرایط سفر به ایران را دارند و اتفاقا متقاضی هم هستند. به هر حال کشور ما در جاده ابریشم واقع شده و توریستهایی که با خودرو و یا هر نوع وسایل نقلیه شخصی دیگری سفر می کنند، همچنان مایل اند از این مسیر عبور کنند. ازاین رو قرار شد در چارچوب طرحی که به وزارت امور خارجه عرضه می دهیم، همه جوانب و چگونگی سفر گروه هایی از توریستهای خارجی را بررسی و مشخص نماییم.
رییس جامعه تورگردانان ایران درباره پیشبینی هایی که برای شروع ورود توریست خارجی به ایران وجود دارد، با عنایت به گذشت بیشتر از یک سال از توقف صدور ویزای توریستی، اظهار داشت: درحال حاضر نمی توان پیشبینی یا تخمین زمانی داشت. حتی نمی دانیم اگر وزارت امور خارجه طرح ما را بپذیرد و ستاد ملی کرونا تایید کند، حتما در موعد مقرر ویزا صادر می شود. اصلا نمی دانیم به آژانس ها و گردشگران متقاضی چه پاسخی بدهیم، درحالی که بیشتر کشورها دست کم یک برنامه پیشبینی شده برای ازسرگیری سفر توریستهای خارجی دارند.
او با انتقاد از برخی سیاست های وزارت بهداشت و طرح این گله از راه نامه با رئیس جمهور و ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار نمود: دلیل این حجم از اظهارات و تبلیغات منفی که ضد ایران می شود و هجمه ای که به صنعت توریسم وارد شده، چیست!؟ انگار بعضی آقایان بدشان نمی آید مدام خبر سیاه از ایران بدهند.
پورفرج اضافه کرد: سفرهایی که در نوروز انجام شده است با صنعت توریسم ارتباطی ندارد. آژانس هایی که تور اجرا می کردند یک سال است بیکار شده اند و نیروهای متخصص شان را یا تعدیل کرده و یا کامل از دست داده اند. ظرفیت بیشتر از نصف هتل ها خالی مانده است. راننده ها و راهنمایان گردشگری بیکار شده اند و ما (تورگردان ها) از آبان ۹۸ تعطیل شده ایم؛ حال چرا وضعیت کنونی کشور به نام صنعت توریسم تمام شده است!؟
او افزود: برای توریستهای خارجی ایمن بودن مقصد اهمیت زیادی دارد، آنها سوال می پرسند چند درصد از مردم واکسن زده اند، اصلا برنامه واکسیناسیون در آن کشور شروع شده است، آیا راهنما و راننده تور واکسن کرونا را کامل تزریق کرده اند. با عنایت به پرسش هایی که مطرح می شود و اخباری که ما منتشر می نماییم، درحال حاضر ایران نه تنها مقصدی ناایمن معرفی شده، بلکه اخبار آن بسیار منفی و نگران کننده است. درحال حاضر گروه هایی بخصوص از گردشگران طبیعت گرد متقاضی سفر به ایران هستند، چون آنها معمولا در فضای باز حضور دارند، کمتر وارد شهرها می شوند و با وسایل نقلیه شخصی یا کوچک سفر می کنند، اما با این شیوه از اظهارات برخی مسؤولان، این دفعه خودمان ایران را بعنوان مقصد ناایمن معرفی کرده ایم.
رییس جامعه تورگردانان ایران تصریح کرد: مسؤولان باید تلاش کنند راه درمان را سریع تر به ایران برسانند. اگر برای گرفتن راه درمان از کشورهای غربی مسئله داریم، چرا از کشورهای دوست مثل روسیه و چین، آنرا دریافت نمی کنیم؟ درحالی که همین کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای عربی سراغ واکسن های همین کشورها رفته اند.
پورفرج اظهار داشت: ما تابع نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، اما آنها بگویند برنامه مردمی که یک سال است بدون چاره زندگی کرده و خسته شده اند و مدام دستور تعطیلی کسب و کارشان را گرفته اند و از سویی هم، مشکل معیشت دارند، چیست؟ چاره این ستاد برای ادامه زندگی مردم چیست؟ خیلی از شرکتهای گردشگری از آبان ماه ۹۸ تعطیل شده اند، حتی شرکتهای بزرگ که تا هم اکنون دوام آورده بوده اند، دیگر توان ادامه دادن ندارند. گردشگری حتی مثل سایر مشاغل نیست، چون هر هزینه ای که برای جذب توریست خارجی کرده بودیم از بین رفته است، چونکه علاوه بر کرونا با مشکل تحریم و انتقال ارز به کشور هم مواجه ایم. از طرفی، برخی از شرکتهای خارجی که با آنها کار می کردیم در این دوران ورشکسته شده اند و امکان پرداخت هزینه ها را ندارند. با این شرایط و بدون هیچ چاره ای، صنعت توریسم نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.1400/01/23
19:35:31
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: پرواز , توریست , خودرو , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری