رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول:

مرمت پل باستانی دزفول شروع شد

مرمت پل باستانی دزفول شروع شد به گزارش آثارنیوز رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دزفول از آغاز مرمت پل باستانی این شهرستان اطلاع داد.مهدی چناری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: به منظور مرمت قسمت های صدمه دیده پل باستانی دزفول کارگاه مرمت این پل تاریخی و پرارزش در حال تجهیز است.
وی ضمن اشاره به برچیده شدن قسمت پیاده روی فلزی الحاقی متصل به ضلع شمالی پل قدیم، اضافه کرد: این الحاق علاوه بر مخدوش کردن سیمای تاریخی پل، باعث وارد آمدن صدمه هایی به ساختار این اثر شده بود که بخش زیادی از آن به صورت آجری اجرا شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول با اشاره به اینکه پروژه مرمت پل باستانی هم اکنون در مرحله تجهیز و آماده سازی کارگاه قرار دارد، اظهار داشت: این مرحله شامل اجرای حوضچه های آهک (حوضچه های عمل آوری شیره آهک) و نصب داربست روی یکی از دهانه های پل است.
چناری خاطرنشان کرد: بعد از آنکه کارگاه به صورت کامل تجهیز شد، کار مرمت برخی موج شکن ها و طاق های صدمه دیده پل قدیم از اوایل سال ۱۴۰۰ شروع می شود.
وی اعتبار اولیه مرمت پل قدیم دزفول را سه میلیارد ریال از منابع استانی عنوان نمود و اظهار داشت: ۹ میلیارد ریال هم برای سال ۱۴۰۰ تصویب شده است؛ همینطور با عنایت و مساعدت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان هم پنج میلیارد ریال از اعتبارات ملی به مرمت پل اختصاص یافته است.
چناری ابراز امیدواری کرد که با اختصاص اعتبار مداوم و حمایت و همکاری مستمر مسؤلان شهری و استانی و همینطور مشارکت خیران، پل باستانی دزفول در آینده نزدیک به صورت کامل مرمت شود.
به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، پل قدیم دزفول مهم ترین اثر تاریخی دزفول و با بیشتر از ۱۷ قرن قدمت، یکی از قدیمی ترین پل های استوار جهان است. این پل که دو منطقه شرقی و غربی دزفول را به هم وصل می کند، در حقیقت یکی از طریق های ارتباطی منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده که روی رودخانه دزفول بنا شده است.
این پل در سال ۲۶۰ میلادی (در حدود ۱۷۵۰ سال پیش) به دستور شاپور اول ساسانی روی رود دز ساخته شد. برای حفاظت از پل قلعه ای هم بنا شد که در محل قدیمی آن محله ای به همین نام (قلعه) وجود دارد. بعداً پل تخریب و در زمان صفویه پل کنونی ساخته شد و در زمان قاجار تعمیراتی روی بنا صورت گرفت. همینطور قسمت های بتنی پل در دوره پهلوی به آن اضافه گردید.
این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می کند، پل قدیم دزفول از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی بازسازی شده است اما پایه های پل حکایت از دوران ساسانی دارد.


منبع:

1400/01/02
13:57:59
5.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری