آش نخورده و دهان سوخته حكایت بهتان به بومگردی ها

آش نخورده و دهان سوخته حكایت بهتان به بومگردی ها آثارنیوز: یزد مدتی قبل، تعدادی از ائمه جمعه در خطبه ها و سخنان خود با خطاب قرار دادن «بومگردی ها» از فساد در این بخش گلایه کرده بودند که در این زمینه واکنش هایی را از طرف فعالان گردشگری شاهد بودیم.


کرونا، مصیبتی بزرگ برای گردشگری تازه پا گرفته ی کشورمان بود بطوریکه هنوز که هنوز است بعد از گذشت قریب به یکسال از شیوع این اپیدمی همه گیر، این صنعت پاک و درآمدزای کشورمان نتوانسته از این معضل قد علم کند و در این اوضاع متهم شدن به ایجاد فساد در بعضی زیرساخت های این حوزه بسی گران و دشوار است.
اقامتگاه های بومگردی بعنوان یکی از بخش های موثر در رونق گردشگری کشور از شروع شیوع ویروس کرونا همانند خیلی از بخش های دیگر این صنعت بطور کاملاً خودجوش نسبت به تعطیلی فعالیت خود در امتداد حفظ سلامت مردم اقدام نمودند و شاید بتوان از انها بعنوان یکی از متضررترین بخش ها یاد کرد.

البته مدتی پیش «علیرضا موذنی» عضو هیات مدیره جامعه حرفه ای بوم گردی های کشور نیز از تعطیلی و غیرفعال شدن بیش از نیمی از بوم گردی های کشور یاد کرده و در اینباره گفته بود؛ هم اکنون حدود 120 اقامتگاه دارای پروانه فعالیت در استان یزد داریم و علاوه بر اینها پروانه فعالیت حدود 250 اقامتگاه دیگر نیز در دست اقدام است اما متاسفانه به دلیل رکود گردشگری، فعالیت این واحدها خصوصاً در روستاها متوقف شده است.

جالب این است که نه فقط کرونا در جریان رکود اقتصادی حاکم بر کشورمان موجب کسادی بومگردی ها شده بلکه فعالیت خانه های مسافر غیرمجاز در همین دوران کرونائی نیز غوز بالای غوز برای این اقامتگاه ها که غالباً نیز قشر ضعیف جامعه گردانندگی آنرا برعهده دارند، شده است.
ورشکستگی، اختتام کرونائی خیلی از بومگردی ها
در جریان بروز این مشکلات و دغدغه ها، نشانه رفتن انگشت بهتان فساد به زیرساخت هایی که اغلب در تعطیلی و رکود به سر می بردند، اندوه و غم دیگری بر این حوزه پرمشکل افزوده بطوریکه «تقی اکبرپور» رئیس جامعه حرفه ای بومگردی استان یزد در گفت وگویی با ایسنا به ورشکستگی خیلی از اقامتگاه های بومگردی اشاره و تصریح می کند: این زیرساخت های اقامتی به دلیلهای مختلفی از یک سال و نیم گذشته گرفتار نوسانات زیادی در بازار خود شده یا به ورشکستگی نزدیک شده بودند ولی با این وجود نیز امسال بیشتر اقامتگاه ها، تعطیلی را به ضرر بیشتر ترجیح دادند.
وی اضافه می کند: البته بدیهی است که در هر نوع توسعه و رشدی، احتمال فساد هم وجود دارد و قانون گذار تلاش می کند بر طبق پیش‎بینی احتمال فساد، مبادرت به قانون گذاری کند.
این مسئول با تکیه بر این که اقامتگاه های بومگردی بیش از هر صنعت و اقتصاد دیگری، خودرا متعهد و ملتزم به رعایت اصول اخلاقی و اقتصادی اسلامی و جوامع بومی می دانند، اظهار می کند: بیشتر تلاش آنها متعهد به احیای فرهنگ محلی و ایجاد رشد و توسعه همزمان به احیای فرهنگ های بومی و ایجاد کمترین لطمه بومی است.
وی ضمن اشاره به این که بومگردی ها با چراغ سبز و حمایت های لفظی بخش های اقتصادی و فرهنگی و برمبنای اسناد بالادستی کشور و غالبا توسط افراد بومی به وجود آمده اند، می گوید: این بخش ها توانسته اند در مدت زمان کمی در جوامع محلی، اقتصاد مولد ایجاد کنند و خیلی از روستاها و بافت های تاریخی در حال فاقدسکنه شدن و ویرانی را احیا و هزینه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی زیادی را که بر دوش کشور تحمیل می کرد، نجات دهند.
احیای روستاهای فراموش شده با بومگردی ها
بسیاری از همین بومگردی ها تاثیر مستقیمی بر مهاجرت معکس روستاها داشته و با توسعه گردشگری و سوق دادن این صنعت به روستاها، زمینه ی خودکفایی و استقلال روستاها را فراهم نموده اند که مصداق این مسئله نیز احیای روستای خور و بیابانک با ایجاد نخستین بومگردی توسط پدر بومگردی ایران بود.
«مازیار آل داوود» پدر بومگردی ایران نیز در این خصوص ضمن اشاره به نقش بومگردی ها در احیای روستاهای فراموش شده، تصریح می کند: توانمندسازی جوامع روستایی علاوه بر خودکفایی روستاها در نهایت منجر به رونق اقتصادی کشور خواهد شد و این مقوله، نیازمند هدف گذاری و برنامه ریزی است.
با تمام این اوصاف، بومگردی ها نیز مانند سایر بخش های صنعت مظلوم گردشگری از کمترین حمایت دولت در جریان شیوع ویروس کرونا برخوردار شدند به نحوی که حتی دستگاه های دولتی نیز درباب بخشنامه های ستاد ملی کرونا کوتاهی کردند و در وضعیت رکود اقتصادی ناشی از کرونا و مشکلات عدیده این بخش از صنعت توریسم، چاه آب تعدادی از واحدهای بومگردی توسط شرکت آب منطقه ای، پلمب و برخی نیز بارها در ارتباط با قبوض آب، برق و گاز تهدید شده اند؛ بماند که اقساط وام ها و تسهیلات دولت نیز باوجود دستورات ستاد کرونا، از این واحدها و فعالان این بخش دریافت و ملاحظاتی برای آنها در نظر گرفته نشده است.
«تقی اکبرپور» رئیس جامعه بومگردی ‎های استان یزد در ادامه ی گفتگویش با ایسنا ضمن گلایه از حمایت جدی نشدن این بخش، می گوید: مدیران و صاحبان اقامتگاه های بومگردی از همان شروع با عشق به فرهنگ اسلام و ایران، احیای اشتغال محلی و کمک به رشد و توسعه کشور، قدم در این راه پر مشقت نهادند و در عین حال توانستند به خوبی و درستی، کشور، شهرها و روستاهای خودرا به مردم ایران و جهان معرفی کنند.
البته باتوجه به این که بومگردی ها نقش قابل توجهی در فرهنگسازی و اشاعه فرهنگ داشتند، تا حالا بارها وزیر گردشگری و معاونان این بخش، سیاست گذاری های خودرا به سمت پشتیبانی از این بخش و توسعه بومگردی ها سوق داده اند.
«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد هم بارها به تاثیرات این واحدها در توسعه گردشگری خصوصاً گردشگری روستایی همسو با شعار سازمان جهانی گردشگری اشاره کرده و در اوایل شیوع ویروس کرونا بواسطه مشکلات این صنعت، تسهیلاتی استانی را علاوه بر تسهیلات دولتی برای این بخش مختص کرده است.
حتی این واحدهای اقامتی مهم، در کمیته های گردشگری خوراک، روستایی، طبیعت گردی و تاریخی و دیگر کمیته های گردشگری استان مورد تاکید قرار گرفته و به لزوم استفاده از این ظرفیت ها اشاره شده است.

بومگردی ها زمینه دستیابی گردشگری به غنای فرهنگی

اکبرپور رئیس جامعه بومگردی های یزد با تکیه بر این که بومگردی ها زمینه دستیابی گردشگری به غنای فرهنگی هستند، به خبرنگار ایسنا در اینباره می گوید: نه فقط توریستهای خارجی بلکه ایرانیانی که خارج از کشور را انتخاب می کردند، به سمت گردشگری داخلی سوق یافته و منافع اقتصادی این بخش به جامعه محلی تزریق می‎شود.
وی تاکید می کند: از دستاوردهای اقتصادی این حوزه نیز در امتداد حفظ منابع میراث فرهنگی، احیای بافت های فرسوده و متروکه اقدام و تا حالا نیازهای مختلفی بواسطه تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بومگردی ها مرتفع شده است.
البته با توسعه گردشگری هوشمند و اقامت ایمن، بومگردی ها بلافاصله همراه با هتل ها به ایمن سازی خود پرداخته و اغلب بومگردی های یزد نسبت به ستاندن گواهینامه اقامت ایمن اقدام نمودند و توجه به توسعه اقتصادی بواسطه بومگردی ها از با اهمیت ترین مسائلی بود که مورد حمایت مسئولان قرار گرفت.
یزد با تبدیل شدن به نخستین مقصد گردشگری ایمن کشور درباب ایمن سازی همه زیرساخت های گردشگری خصوصا بومگردی ها اقدام نموده و ضوابط تخصصی در این حوزه تدوین شد.
«سیدجواد موسوی» مدیر کل ارزیابی و نظارت وزارت گردشگری نیز در این حوزه بر شروع تشدید نظارت بر بومگری ها از یزد اشاره کرده و گفته است: اقتصاد روستاها را باید بعنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در وضعیت کنونی و پساکرونا با فراهم ساختن اقامتی امن برای گردشگران حفظ نماییم.
«محسن حاجی سعید» رئیس کانون راهنمایان گردشگری کشور نیز درباب این اظهارات، گردشگری را صنعتی مظلوم اعلام نموده و این مسئله را اتهامی ناعادلانه به این بخش خوانده است.
جامعه گردشگری یزد نجیب ترین و با اصالت ترین ها
با این وجود «سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد چند روز پیش با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود و توضیح در این رابطه، به گفت وگوی خود با آیت الله «محمد کاظم مدرسی» اشاره می کند و می گوید؛ «امروز با آیت الله مدرسی صحبت کردم، گویا اطلاعاتی از کافی شاپ ها به ایشان رسیده بود که به اشتباه به بومگردی نسبت داده شده و ناشی از سوء تفاهم به وجود آمده بود، توضیحاتی دادم که بومگردی ها در 11 ماه گذشه عمدتا تعطیل بوده اند و اگر هم مشکلی در جایی وجود دارد، قابل تعمیم به کل نیست، ایشان همیشه مدافع گردشگری استان بوده اند و کمک های شایانی را به توسعه انواع گردشگری داشته اند، جامعه گردشگری و صنایع دستی استان هم از نجیب ترین و با اصالت ترین اصناف کشور هستند که همیشه حافظان فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی بوده اند.»
شاید حکایت این روزهای این صنعت مظلوم، بیشتر به «آش نخورده و دهان سوخته» شبیه باشد چونکه برخی اتهامات وارده شده با این صنعت عادلانه به نظر نمی آید.
منبع:

1399/10/30
22:59:30
0.0 / 5
1003
تگهای خبر: اقامت , بنا , تاریخ , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری