اخطار جامعه دیرینه شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی

اخطار جامعه دیرینه شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی به گزارش آثارنیوز جامعه دیرینه شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت از آثار تاریخی همچون اتفاقات در ارتباط با طاق کسری و فروش قرآن به سرقت رفته اخطار داد.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، سال هاست که میراث فرهنگی ایران چوب بی تدبیری، ناکارآمدی، و سیاست های غلط مدیران کم دانش، ناآزموده و سیاست زده خویش را می خورد و روزی نیست که در گوشه و کنار کشور شاهد مرگ و تخریب یک اثر باستانی نباشیم. تجربه دهه های گذشته نشان داده است که با آمدورفت دولت ها نه تنها دردهای میراث فرهنگی التیام نیافته، بلکه سبب بی جان شدنِ امید و آرزوی حداقلیِ کارشناسان، پژوهشگران، دلسوزان و دوستداران میراث شده است. بر خلاف انتظار، هر کجا که میراثی گرانبارتر دارد، پردرد و رنج تر است! برای نمونه کافی است به وضعیت استان خوزستان نظری بیفکنیم. آنچه امروزه در خوزستان بر مجموعه میراث جهانی شوش و محوطه های شاخصی چون چگاسفلی، جوبجی، ایوان کرخه، جندی شاپور، نگارکندهای ایذه و صدها محوطه باستانی دیگر می گذرد، ناامید کننده و دلهره آور است.
وضعیت سایر استان ها هم بهتر نیست. محوطه میراث جهانی فیروزآباد، برم دلک، کاروانسرای خان خوره و صدها محوطه دیگر در فارس وضعیتی بغرنج و بحرانی دارند.
خبر فروش قرآن نفیس به سرقت رفته از موزه پارس شیراز در حراجی های بین المللی و پاسخگو نبودن مدیران و مسؤلان مربوطه، تنها انفعال و آشفتگی این وزارتخانه و ادارت استانی را نشان داده است.
متجاوزین به حدود و حریم آثار تاریخی در سایه تنبلی و پیگیر نبودن بخش های حقوقی، بیشتر از پیش احساس امنیت کنند. قاچاقچیان آثار تاریخی در سکوت و بی اعتنایی بخش های مسئول وزارتخانه و ادارات، آزادانه فعالیت می نمایند و قانون را به ریشخند می گیرند. یگان حفاظت میراث فرهنگی از کمبود امکانات به شدت رنج می برد و بدون ابتدایی ترین ابزارها و دست خالی به نبرد با قاچاقچیان مسلح و پشتوانه دار می رود. این نیروها در بعضی استان ها بر خلاف مأموریت سازمانی به کارهای اداری گمارده می شوند! در چنین شرایطی که محصول مدیریت شایسته نیست، محوطه های باستانی بی پناه مانده و به یغما می روند.
به موازات شرایط ناگوار داخلی، میراث فرهنگی ایران در بیرون از مرزها هم از هرگونه حمایتی بی نصیب مانده است. سالهاست کارشناسان از شرایط نامناسب حفاظتی تاق کسری در کشور عراق سخن گفته اند و از مدیران مربوطه تنها وعده های بی سرانجام، شعار و مصاحبه شنیدند. به راستی آیا مسؤلان وزارتخانه و مدیران مربوطه، توان بهره بردن از ظرفیت های دیپلماسی خارجی یا امکانات نهادهای بین المللی و سایر سازمان های فعال در کشور عراق را نداشتند تا از تخریب بیشتر این میراث بزرگ معماری بشری جلوگیری کنند؟
جامعه باستان شناسان ایران بار دیگر شرایط نامناسب میراث فرهنگی کشور را اخطار می دهد و مصرانه خواستار رسیدگی به چنین شرایطی از جانب نهادهای نظارتی است. از مدیران و مسؤلان وزارتخانه و ادارات استانی می خواهد بدون بهانه، در مقابل سرنوشت آثار پرارزش تاریخی و فرهنگی بخصوص محوطه های باستانی در خطر همچون چگاسفلی، جوبجی، شوش، فیروزآباد، تاق بستان، ایوان مدائن و … پاسخگو بوده و مسئولانه رفتار کنند.

1399/10/26
23:56:29
0.0 / 5
411
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری