نشانی كه فاشیست ها دزدیده اند؛

نقش های محوطه ازبكی هیچ نسبتی با حزب نازی ندارند

نقش های محوطه ازبكی هیچ نسبتی با حزب نازی ندارند البرز یک البرزپژوه درباره قدمت محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد استان البرز، اظهار داشت: در این محوطه سفالینه هایی از ۹ هزار سال پیش به دست آمده است که بر روی این سفالینه ها نقش صلیب شکسته هم به چشم می خورد.


دکتر حسین عسکری در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در میان نقوش سفالینه های ۹ هزار ساله یان تپه و ۸ هزار ساله جیران تپه محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد استان البرز، نقش سواستیکا (Suvastika) یا «صلیب شکسته» یا «گردونه خورشید» هم دیده می شود.
عسکری اضافه کرد: به دلیل سو استفاده «حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان» تحت رهبری آدولف هیتلر، متاسفانه از سال ۱۹۱۹ میلادی این نقش فرهنگی، کم و بیش در اذهان عموم کارکرد منفی پیدا کرده است. این در شرایطی است که سواستیکا واژه ای سانسکریت به معنای «هستی نیک» است و بعنوان نماد «شانس» و «اقبال نیک»، در فرهنگ هند و اروپایی هزاران سال قدمت دارد.
وی افزود: برخی پژوهشگران آنرا با عنوان «گردونه مهر» یا «گردونه خورشید» به آیین مهری (میترائیسم) نسبت می دهند. قدیمی ترین نقش سواستیکا در کشور اوکراین با قدمت ۱۰ هزار ساله به دست آمده و دیگر انواع سواستیکاهای کهن از کشورهای بلغارستان، هندوستان، چین، عراق، روسیه و ایران کشف شده است.
این البرزپژوه تصریح کرد: در سرزمین ایران این علامت علاوه بر «یان تپه» و «جیران تپه» محوطه باستانی ازبکی، از محوطه های باستانی شوش، سیلک کاشان، تپه حصار دامغان، شهر سوخته سیستان و... به دست آمده است. حتی این نقش به صورت ساده در گچ بری های بناهای تاریخی دوره اسلامی همانند مسجد جامع نائین، مسجد جامع اصفهان، برج های دوقلوی خرقان قزوین، مدرسه سردار قزوین، مسجد کبود تبریز و... دیده می شود.
وی اظهار نمود: در مجموع این نشان آیینی و دیرپا در فرهنگ باستانی ایران و جهان نماد درخت زندگی، حرکت چرخشی جهان، صورت مثالی انسان، چهار جهت اصلی، برکت، خوشبختی، پیوند زن و مرد، زایش و باروری است. بر همین مبنا، واژه «صلیب» در عبارت «صلیب شکسته» هم اشاره به صلیب مسیحی ندارد.
عسکری در انتها اظهار داشت: با این اوصاف، این نقش باستانی هیچ ارتباط و نسبت فرهنگی و ایدئولوژیک با مسیحیت، فاشیسم، حزب نازی و هیتلر ندارد. در واقع فاشیست ها این نشان را از فرهنگ آیینی جهان دزدیده اند.
نقوش سفال های به دست آمده از یان تپه محوطه باستانی ازبکی متعلق به هزاره هفتم قبل از میلاد مسیح

1399/10/21
14:00:05
0.0 / 5
883
تگهای خبر: آیین , باستانی , بنا , تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری