گزارش آثارنیوز؛

كوه خواری سیمان تهران تاریخی شد

كوه خواری سیمان تهران تاریخی شد آثارنیوز: میراث باستانی نهفته در اطراف كوه بی بی شهربانو در اثر كارهای كارخانه سیمان تهران و كوه خواری های انجام گرفته از بین می رود، اتفاقی كه سال ها از آن می گذرد اما توجهی به آن نمی گردد.گروه جامعه؛ کارخانه سیمان ری نخستین کارخانه سیمان ایران و خاورمیانه است که مدتهاست فعالیتی نمی کند، این کارخانه سهام دولتی داشت و با واگذاری آن به شهرداری تهران مقرر است به موزه صنعت تبدیل گردد. اما تولید سیمان و روند تهیه آن دست از سر تهرانی ها بر نخواهد داشت. حالا کارخانه سیمان تهران واحد ششم اش را افتتاح کرده تا به همراه کارخانه های دیگر به کوه خواری خود ادامه دهند اما این کوه خواری تنها به محیط زیست اطراف کوه بی بی شهربانو لطمه نمی زند بلکه ۵ پرونده ثبت ملی شده را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
در این باره، بارها و بارها مسئولان مختلف صحبت کرده اند حتی حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران نیز با اعلان اینکه کارخانه سیمان تهران هنوز فعالیت می کند و برای تولید سیمان مبادرت به کوه خواری می کند، گفته است: کارخانه سیمان منظره عمومی شهری و کوه بی بی شهربانو را از بین برده و هر روز با تخریب کوه مبادرت به تولید سیمان می کند در صورتیکه معادن زیادی برای تولید سیمان در کشور وجود دارد.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اقدامات کارخانه سیمان چهره این منطقه را زشت کرده، اظهار داشت: وضع آنجا به شکلی شده که حتی برای علاقمندان به کوه نوردی هم غیر قابل استفاده شده است و حتی عزیمت به بقعه بی بی شهربانو هم که مورد استفاده گردشگران است سخت شده است.
اما صحبت ها و گلایه های خلیل آبادی نسبت به این مساله به مالک سیمان تهران که همان بنیاد مستضعفان باشد خوش نیامد و از او بابت گلایه های متعددش شکایت نمود.
حجت نظری، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش نیز به دنبال شکایت کارخانه سیمان تهران از حسن خلیل آبادی واکنش نشان داده و در توئیتر نوشت: «همکار عزیزم آقای خلیل آبادی که نسبت به خطرات استفاده از مازوت در کارخانه سیمان تهران و آثار آن بر سلامت مردم تذکر داده بود به دادسرا احضار شد! آقای پرویز فتاح عزیز پاسخ تذکر شکایت نیست. آیا جان ساکنان ری و جنوب تهران به اندازه پس گرفتن اموال مستضعفان برایتان مهم است؟»
نه تنها در حوزه زیست محیطی این منطقه بلکه امیرمصیب رحیم زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری نیز گفته انفجاراتی که توسط کارخانه سیمان تهران برای برداشت از معادن رخ می دهد آثار باستانی منطقه بی بی شهربانو، گنبد اینانج و برج نقاره را نیز تحت تأثیر قرار داده است. برداشت های کارخانه سیمان تهران از کوه بی بی شهربانو سبب تخریب کوه از لحاظ زیبایی بصری شده و در مرحله بعد سبب لطمه رساندن به بافت تاریخی منطقه می شود و اداره میراث فرهنگی و گردشگری مخالف این مساله است.
اکنون نیز دکتر احمد ابوحمزه ری شناسی که مدتهاست در این عرصه فعالیت می کند به خبرنگار مهر می گوید: صحبت ها و تمام انتقادها از کارهایی که در این محدوده انجام می گیرد، فایده ای نداشته است.
او میراثی که در محدوده کوه بی بی شهربانو قرار دارد را شامل غارهای باستانی، کوه نقاره خانه، کوه ری که محافظ ری بوده، گورستان سلطنتی ری، قلعه طبرک، برج نقاره خانه و بنا و مقبره بی بی شهربانو و متعلقاتش و برج اینانج و دژ رشکان می داند و می گوید: این آثار که همگی جزو میراث ملی ایران هستند با کارهای کارخانه سیمان تهران و معادن دیگر، در خطر هستند. به آسانی کوه ها بریده می شود کوه هایی که منابع طبیعی هستند چنین اتفاقی هر کجای کشور باشد، جلوی آنرا می گیرند اما این اقدام سالهاست انجام می شود بی مشکل! چون سنگ و خاک اینجا برای تولید سیمان مناسب می باشد اما آیا نمی دانند که انفجارهای به وجود آمده چه آثار تاریخی و باستانی را از بین می برد؟
وی در ادامه می گوید: آثاری مانند گورستان سلطنتی ری، کوه و قلعه طبرک، برج نقاره خانه، بنا و مقبره بی بی شهربانو و متعلقاتش و گنبد اینانج، غارها و دژ رشکان تقریباً نزدیک به هم هستند میراثی که نمونه آنها را شاید هیچ کجا در کنار هم نتوان پیدا کرد. ضمن اینکه در این محدوده پرندگان (عقاب، قرقی و…) حیوانات مختلف ساکن در کوهستان هم پیدا می شوند. پوشش گیاهی سبزی که اینجا وجود دارد با گرد و خاکی که از انفجارها به وجود می آید از بین می رود. وجود کارخانه سیمان و معادن شن و ماسه موجب آلودگی هوای جنوب تهران شده است این مساله هم بارها تذکر داده شد اما من از نگاه میراث فرهنگی به این مساله می پردازم و می گویم که نباید پس از گذشت ۸۰ سال که از تأسیس این کارخانه می گذرد اجازه دهیم چنین کارهایی ادامه پیدا کند به خصوص اینکه مخالفت با این اقدامات از سال ۵۲ تا کنون انجام می شده است. حتی سال ۵۶ که یک مرمت کار ایتالیایی بنای بی بی شهربانو را مرمت کرد، هم نوشته بوده که نباید انفجارها صورت بگیرد چون به این بنا لطمه می زند. اما ۴۰ سال از آن زمان گذشته و هنوز قوانین را دراین زمینه رعایت نمی کنند. آیا این آثار ثبت ملی نیستند؟ اگر هستند بر چه اساسی کنار آنها حفاری ایجاد می شود و ماشین های سنگین رفت و آمد می کنند؟
زمانی که کارخانه سیمان و کارخانه های دیگر مانند باروت سازی، چیت سازی، روغن نباتی، کارخانه قند و … در جنوب تهران بوجود آمد، شهر تهران هنوز تا این حد وسعت نداشت. اما الان در محدوده شهر واقع شده و همه آنها تعطیل شده اند اما حتی کارخانه سیمان کوه را دور زده و می توان آنرا در جاده ای که به خراسان می رود مشاهده کرد.
محدوده ای که کارخانه سیمان تهران آنرا تخریب خواهدنمود جایی است که بنای بی بی شهربانو نیز در آنجا واقع شده. این بنا در اختیار اداره اوقاف است اما این اداره و تولیت آن نسبت به تخریب بنا واکنشی نشان نداده اند.
حالا تخریب میراث این محدوده از تهران را نیز باید به حساب منفعت طلبانی گذاشت که برایشان نه میراث فرهنگی مهمست و نه محیط زیست چون منافع مالی بر منافع ملی ارجحیت دارد. اگر غیر از آن بود حداقل هزینه هایی که برای آبادانی و ایجاد مراکز توریستی در بالای شهر تهران می شد، به اینجا هم تزریق می شد شاید این منطقه در پایتخت از محرومیت دور شود.


منبع:

1399/09/02
20:31:33
5.0 / 5
1045
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری