آخرین وضعیت طرح حرم امام حسین (ع) بعلاوه تصاویر

آخرین وضعیت طرح حرم امام حسین (ع) بعلاوه تصاویر به گزارش آثارنیوز رئیس ستاد بازسازی عتبات كربلا آخرین وضعیت طرح توسعه حرم امام حسین (ع) را تشریح نمود و اظهار داشت: اگر محدودیت های كرونا برطرف شود، این طرح حدود چهار سال دیگر به بهره برداری می رسد و حرم امام حسین (ع) تا 14 برابر بزرگتر خواهد شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی اسدی راد اظهار داشت: با همت عوامل اجرائی و کمک های نذردهندگان، عملیات اجرائی فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی، مزین به نام صحن حضرت زینب (س) با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال اجراست.
او با اشاره به اینکه میزان پیشرفت کلی این طرح به ۲۵ درصد رسیده است، اضافه کرد: هم اکنون اجرای سازه بتنی این پروژه حدود ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بخش هایی از ساختمان نیز عملیات سفت کاری در حال اتمام است.
بنی اسدی راد افزود: باتوجه به وضعیت به وجودآمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها، هم اکنون حدود ۲۰۰ نفر از مهندسان و استادکاران ایرانی با رعایت شدیدترین تدابیر بهداشتی و زیر نظر گروه های HSE مشـغول به کار هسـتند که این تعداد قبل از اعمال محدودیت ها در حدود یک هزار نفر بود.
او با اشاره به اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) به مساحت ۳۸ هکتار در چهار مرحله اجرا خواهد شد، اظهار نمود: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین اجرا می شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با تجلیل از همکاری مردم و مسؤولان عراقی اظهار داشت: تملک زمین های اطراف حرم که اراضی بسیار گران قیمتی شمرده می شود با همت خیران عراقی و تولیت حرم امام حســین(ع) انجام شده است.او اضافه کرد: اراضی آزادشده برای اجرای مرحله نخســت طرح جامع، شامل قسمتی از صحن های حضرت زینب (س) و امام حسین (ع) بوده و در پهنه ای به وسعت حدود پنج هکتار در حال اجراست.
بنی اسدی راد اظهار داشت: محدوده کنونی اجرای این طرح بین خیابان باب القبله، خیابان شــهدا و خیابان جمهوری واقع شــده که شــامل فضاهای زیارتی و غیرزیارتی است.
به گفته او، فضاهای زیارتی این مجموعه شامل شبستان های روسطحی و زیرسطحی به همراه مجموعه های خدماتی در رابطه با این بخش است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می شود. فضاهای غیر زیارتی شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف (مهمانسرا)، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل تاسیساتی اسـت.


وی با اشاره به اینکه عملیات اجرائی در بخش خدمات بهداشتی و ساختمان مهمانسرا به مرحله نازک کاری رسیده است، اظهار داشت: حدود ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش در بخش های مختلف این محدوده مکان یابی شده و در حال ساخت است.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با اشاره به اینکه پیش بینی می شود با برداشته شدن محدودیت ها، صحن حضرت زینب (س) سال ۱۴۰۳ تکمیل شود، اضافه کرد: با بهره برداری از این مجموعه، زیربنای فضاهای حرم مطهر حدود ۱۴ برابر افزایش خواهد یافت.
او با اشاره به جغرافیای خاص محل اجرای این طرح از منظر مذهبی و تاریخی، اظهار داشت: برای تداعی واقعه عاشورا و تبلور نشان های تاریخی در معماری، تلاش شده است که در طراحی و اجرای پروژه از نمادهای آن روز به نحوی استفاده گردد که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه است. این مکان تاریخی به صورت نمادین و به شکل ساختمانی حدود دو متر بالاتر از سایر ساختمان ها و روی نمادی از تپه ایجاد می شود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/08/28
13:48:31
5.0 / 5
1433
تگهای خبر: بنا , تاریخ , خدمات , دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری