اگر عراق به پرونده ثبت جهانی اورامانات بپیوندد

اگر عراق به پرونده ثبت جهانی اورامانات بپیوندد آثارنیوز: ارزیاب مصری یونسكو و نماینده ایكوموس جهانی - كه برای ارزیابی «منظر فرهنگی تاریخی اورامانات» به كشور آمده، در اولین روز حضور خود در ایران، در دیداری دوستانه با متولیان میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری، از تاثیرپذیری خود از پرونده ثبت جهانی اورامانات صحبت كرد و امیدوار است تا این منظر فرهنگی را درك كند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حسام مهدی سه شنبه یکم مهر در این جلسه با تاکید بر این که تحت تاثیر پرونده منظر فرهنگی اورامانات قرار گرفته است، اظهار داشت: ایکوموس بعنوان بخش مشاوره یونسکو باید برای ثبت جهانی آثار به یکپارچگی و اصالت آثار توجه کرده و به آن اهمیت دهد و همه این موارد را برای ثبت جهانی در نظر بگیرد.
او با بیان این که همه پرونده منظر فرهنگی اورامانات را خوانده است، اضافه کرد: آن پرونده خوبی است و تحت تأثیر قرار گرفتم، در واقع افتخار می کنم برای ارزیابی این پرونده به ایران آمدم و می توانم مردم محلی را ببینم. منظر فرهنگی در حقیقت تعادل طبیعت و انسان است، خوشبختانه این یک منظر فرهنگی خاص است. جنبه های فرهنگی منظر خصوصاً ملموس و ناملموس بسیار مهم می باشد، چون یک میراث زنده شمرده می شود، تلاش می کنم تا این منظر فرهنگی را درک کنم.

امیدواری برای حضور رشد گردشگری خارجی در اورامانات پس از ثبت جهانی

ارزش ناملموس اورامانات بالاتر از میراث ملموس آن است
علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در این جلسه با تاکید بر این که مطمئناً این ثبت جهانی موجب رشد گردشگری در این مناطق و معرفی داشته های باارزش میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در سطح دنیا خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: پس از ثبت جهانی شاهد حضور بیشتر توریستهای خارجی در این منطقه باشیم، همین طور تحقق این مساله سبب توسعه خواهد شد.
او با بیان این که پرونده ثبت جهانی میراث فرهنگی با عنوان منظر فرهنگی اورامانات از نظر وسعت و موضوع، معماری و زندگی تعداد زیادی از مردم در این منظر بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: یکی از خاصیت های این پرونده، منظر فرهنگی آن است که ۳۰۰ روستا را در بر می گیرد و حائز اهمیت می باشد.
او با اشاره به این که حدود ۱۰۰ هزار هکتار عرصه و بیش از ۳۰۰ هزار هکتار حریم منطقه اورامانات است که در مجموع بیش از ۴۰۰ هزار هکتار را در بر می گیرد و در دو استان مهم مرزی کرمانشاه و کردستان قرار گرفته است، افزود: نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو استان کرمانشاه و کردستان کوشش های زیادی برای ثبت جهانی این پرونده کردند، امیدواریم در کردستان مانند کرمانشاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری های خودرا انجام دهند تا بتوانیم بدون بی نظمی پرونده را در دو استان بطور کامل جلو ببریم.
مونسان با دعوت از مردم کشورمان برای بازدید از منطقه اورامانات در استان های کرمانشاه و کردستان اشاره کرد: دکتر حسام مهدی در جریان این مساله نیز قرار بگیرند که این پرونده برای مردم محلی بسیار اهمیت دارد، به نظر من ارزش میراث ناملموس در اورامانات بمراتب بالاتر است. تنوع موضوعات فرهنگی و قدمت تاریخی در کنار آثار تاریخی ملموس در اورامانات باعث شده تا منطقه بی نظیری داشته باشیم.

اظهار امیدواری برای پیوستن عراق به پرونده جهانی اورامانات
محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی کشور - نیز در صحبت هایی حسام مهدی را یکی از پیشکسوتان ایکوموس و متخصص منظر شهری، تاریخی و معماری بومی دانست و افزود: وی معتقد می باشد که «شهرها باید با هم دیده شوند» که خوشبختانه در موضوع ثبت جهانی این پرونده، همه جنبه ها در نظر گرفته شده است.
او اضافه کرد: در این پرونده به اورامانات نیز از نظر معماری بومی و منظری که شامل میراث ملموس و ناملموس است، توجه شده. سه دره مهم بعنوان بخش اصلی در نظر گرفته شده اما تمام محدوده اورامانات از استان های کرمانشاه تا کردستان را شامل می شود. امیدواریم در آینده بخش عراق نیز به این پرونده اضافه شود، برای اینکه این کشور در لیست موقت نبوده و نتوانست به این پرونده بپیوندد، اما اگر ثبت گردد، می تواند الحاق شود.
وی با اشاره به روند بررسی پرونده های ثبت جهانی شده از زمان ارسال به یونسکو، بیان کرد: خوشبختانه بخش اول را طی کردیم. بخش های فرهنگی معمولاً به ایکوموس می رود که بازوی مشورتی هستند و در حقیقت به یونسکو برای ثبت جهانی کمک می کنند، البته نظر ارزیاب قطعی تلقی نمی گردد و در نشست اصلی که در تیر هر سال برگزار می شود، موضوع ثبت جهانی بطور کامل مطرح خواهد شد.
طالبیان افزود: معمولاً ارزیاب ایکوموس تعداد زیادی سؤال با خود به همراه می آورد و کارشناسانی در سطح جهان این سؤالات را نیز خواندند و مقرر است این سؤالات از ما پرسیده شود. با همت استانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم و دست اندرکاران دو استان سامان دهی این منطقه انجام شده است.

ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات و دریچه جدیدی که به توسعه و پیشرفت استانها باز می شود
هوشنگ بازوند - استاندار کرمانشاه - نیز در سخنانی اظهار نمود: یک دریچه جدید برای توسعه و پیشرفت استان های کرمانشاه و کردستان با ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات بازگشایی می شود. این اقدام یک یادگاری ماندگار از دولت تدبیر و امید برای این دو استان خواهد بود
او با اشاره به این که در منظر فرهنگی اورامانات به اندازه کافی ظرفیت های میراث فرهنگی دیده می شود، اضافه کرد: این منطقه نه فقط باتوجه به وسعت زیاد، دارای ظرفیت های گردشگری خوبی است، بلکه از طرف دیگر صنایع دستی بسیار ارزشمندی نیز توسط مردم در این مناطق تولید می شود.
وی اشاره کرد: این اقدامِ باارزش موجب شادی و امیدواری مردم دو استان خواهد شد و بطور یقین در توسعه و پیشرفت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم نیز بسیار اثرگذار خواهد بود و آیندگان و تاریخ درباره این مبادرت به نیکی یاد می کنند.

ثبت جهانی اورامانات می تواند به گسترش صلح و همدلی در خاورمیانه کمک کند
محسن فتحی - نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی - اظهار داشت: ثبت جهانی هورامان، ثبت تاریخ و فرهنگ مردم کردستان است. این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ کردستان خواهد بود و در این روزها خبر ثبت جهانی هورامان می تواند بارقه ای از امید در دل مردم منطقه ایجاد کند.
او با اشاره به این که مردم هورامان در نتیجه تجربه هزاران سال زندگی بر دامنه کوه ها و دره های زاگرس با کوه، دره و رودخانه و چنان با طبیعت درآمیخته اند که در یک زندگی ایده آل کوه ها و منابع طبیعی جزئی از دارایی شان شده و حفاظت از طبیعت به مثابه حفاظت از زندگی شان است، افزود: با مطالعه تاریخ و فرهنگ کردستان می توان به یقین رسید که هورامان گنجینه فرهنگ کردستان است که ثبت جهانی آن می تواند به گسترش صلح و همدلی در منطقه خاورمیانه کمک نماید.

ایده ثبت جهانی اورامانات از سال ۹۳ در کردستان شکل گرفت
سیدمهدی فرشادان - نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی - نیز خطاب به مونسان اظهار داشت: ایده ثبت جهانی اورامانات از سال ۹۳ در کردستان شکل گرفت و اقدامات اولیه را از همان سال شروع کردیم، البته اقدامات جدی تر ما از سال ۹۵ آغاز شد و تا سال ۹۶ ادامه پیدا کرد.
او با بیان این که با آغاز مرمت ها، اصلاح پوشش ناهمگون سقف خانه ها، ایجاد موزه، فعال کردن مرکز مطالعات نقشه برداری سه بعدی روستاهای منطقه، اجرای طرح هادی، تهیه گزارش بافت معماری ۲۸ روستا، ثبت ملی ۲۱ بافت در ۲۱ روستا و تبیین گزارش هوارنشینی همچون اقدامات انجام شده بود، اظهار نمود: در سال ۹۵ اقداماتی مانند مرمت خانه های تاریخی و پل های تاریخی و همین طور سامان دهی معابر روستاها و مرمت کاروانسراها در روستاها انجام شد. مرمت و بهسازی هورامان تخت، روستای ژیوار و مقبره سیدی را نیز انجام دادیم.
وی با اشاره به انجام مطالعات دیرینه شناسی و ثبت آثار ملی هورامان، مطالعات مردم شناسی منطقه و مستندنگاری عناصر شاخص هورامان، بیان کرد: مردم به دنبال ثبت جهانی اورامانات هستند و ما هم بعنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر این مساله هستیم. خوشحالم که پرونده ثبت جهانی اورامانات در دو استان یکپارچه دیده شده، چون مردم استان های کرمانشاه و کردستان در اورامانات از گذشته با هم بوده اند.

مردم از پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات استقبال کردند
آرش زره تن لهونی - نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستان سرقلعه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی - هم در سخنانی در این نشست اظهار داشت: منطقه اورامانات یک منطقه تاریخی و کهن است که دارای فرهنگ و آداب ورسوم دیرینه ای است. یکی از قدیمی ترین معاملات که معامله یک زمین بوده در این منطقه انجام شده است، نحوه زندگی و تعامل مردم با طبیعت سبب می شود تا مردم این شایستگی را داشته باشند که در سطح جهانی مطرح بشوند.
او با بیان این که مردم از ثبت جهانی استقبال کردند و در این پروژه نهایت همکاری را داشتند، افزود: از ایکوموس درخواست می نماییم مناطق را بازدید کنند و این مساله را نیز لحاظ کنند، اورامانات طبیعت بسیار خشنی دارد و مردم بسیار مهربان که با طبیعت به خوبی تعامل دارند و خودرا با شرایط بسیار سختی تطبیق داده اند و با طبیعت سال ها زندگی کرده اند، این انتظار وجود دارد که ثبت جهانی صورت گیرد.
برمبنای اعلام مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، حسام مهدی – نماینده ایکوموس بین المللی – سه شنبه شب (یکم مهرماه) به کرمانشاه می رود و چهارشنبه دوم مهر بازدیدی هوایی از منظر فرهنگی تاریخی اورامانات انجام می دهد و در ادامه به مدت دو روز نیز از دره های فرهنگی و شش روستایی که در شهرستان های جوانرود و پاوه بصورت پایلوت انتخاب شده، بازدید می کند و در ادامه با سفر به استان کردستان از اورامانات در این استان دیدن می کند.1399/07/02
10:48:43
5.0 / 5
1809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری