مهر خبر می دهد؛

دو چالش دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی

دو چالش دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی وزارت میراث فرهنگی دستورالعمل جدیدی درباره فعالیت آژانس های مسافرتی داده كه طبق آن دریافت ضمانتنامه بانكی الزام ندارد و آنها می توانند در اماكنی با موقعیت اداری نیز دفتر داشته باشند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ دفاتر خدمات مسافرتی در ایران تا کنون برای ایجاد و فعالیت در حوزه گردشگری می بایست در کنار مدارکی که وزارتخانه برای ارائه مجوز لازم دارد، ۲۵ میلیون تومان ضمانتنامه بانکی و ۲۵ میلیون تومان سفته نیز ارائه می کردند، اما طبق دستورالعملی که اخیرا صادر شده، آژانس ها می توانند ضمانتنامه خودرا به سفته تغییر دهند.
در این صورت آژانس داران می توانند ۵۰ میلیون تومان سفته به معاونت گردشگری اداره های کل میراث فرهنگی استانها ارائه نمایند. این درحالی است که اگر کمیسیون های رسیدگی به شکایات در استانها درباره یکی از آژانس ها رأی صادر کند، اداره کل میراث فرهنگی تنها می تواند سفته ها را به اجرا بگذارد و دیگر ضمانتنامه ای در اختیار برای اعمال فشار به آن آژانس مسافرتی را ندارد.
طبق بخشنامه می بایست هر آژانس مسافرتی در مکانی اداری مستقر می شد اما حالا در دستورالعمل جدید معاونت گردشگری آمده که این دفاتر مسافرتی می توانند در امکانی با موقعیت اداری استقرار داشته باشند. یعنی اگر یک واحد مسکونی با موقعیت اداری در اختیار مدیر آژانسی باشد او می تواند از محل فعلی خود به این مکان منتقل شود.
این دو بند از دستورالعمل با آنچه که در بخشنامه ایجاد دفاتر مسافرتی آمده مغایرت دارد. بنظر می رسد که وزارت میراث فرهنگی در روزهای کرونا قصد کمک به حیات آژانس های مسافرتی را داشته است اما باید این مساله را نیز در نظر می گرفت که دیگر کمیسیون های رسیدگی به شکایات چه اهرمی برای اجرایی شدن آرا خواهند داشت. همین طور از الان نیز درخواست ها برای جابه جایی آژانس ها از مکان های فعلی و اداری به مسکونی و یا با موقعیت اداری داده شده است. هر چند که برای اجرایی شدن این دستورالعمل در نهایت، اداره کل میراث فرهنگی استانها تصمیم گیر خواهند بود.

1399/06/24
22:55:22
5.0 / 5
2063
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , گردشگری , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری