گنبد منحصربفرد امام زاده عبدالله(ع) بافق در دنیا

گنبد منحصربفرد امام زاده عبدالله(ع) بافق در دنیا به گزارش آثارنیوز یزد امامزاده عبدالله(ع) بافق كه بنا بر منقولات برادر امام رضا(ع) به حساب می آید، در دل شهرستان بافق دارای بقعه ای متبرك و قابل احترام است كه از نظر معماری دارای بنایی بسیار چشم نواز با گنبدی منحصر به فردی در دنیاست.


منقول است که شخصیت مدفون در این بقعه امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر (علیه السلام) برادر امام رضا (علیه السلام) و فرزند بلافصل امام هفتم (علیه السلام) است، طبق اشعاری که در سردر بقعه نصب شده، امامزاده عبدالله بن موسی (علیه السلام) ملقب به ظهیرالدین بوده که در محاوره مردم هم به این لقب شناخته میشود.


درباره شخصیت مدفون در این بقعه، سه نقل قول وجود دارد که از میان آنها قوی ترین قول بدین شرح است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و با واقعیت هم نزدیک تر و با داستان شهادت امامزاده عبدالله همخوانی دارد، او را از نوادگان امام هفتم (علیه السلام) و نسب شریف وی را با چهار واسطه به این صورت «سیدعبدالله بن حمزه بن احمدبن ابراهیم المجاب بن محمدالعابد بن امام موسی کاظم (علیه السلام)» نقل میکند که سیدی جلیل القدر، عظیم الشأن و بسیار بزرگوار است.


پدرش سیدحمزه، همچون اغلب سادات موسوی از نسل ابراهیم المجاب در سیرجان کرمان سکونت داشته و در روستای تکیه چهارگنبد دارای گنبد و بارگاه عظیمی و امام زاده ای بسیار مورد احترام و مطاف و زیارتگاه مردم محل و اهالی یزد و کرمان به حساب می آید.


مورخان بنای اولیه امامزاده عبدالله بافق را متعلق به قرن پنجم هجری می دانند و از زیبایی و شکوه گنبد آن ستایش می کنند این زیارتگاه بقعه ای بسیار زیبا و باشکوه و گنبدی عظیم دارد که کاشی کاری و هم تزئینات داخلی آن قابل توجه بوده و علاوه بر آن تزئینات داخلی این بنا از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی و گرد بودن گنبد امامزاده عبدالله بافق از نظر معماری در دنیا کم نظیر است.


از خصوصیت های این بقعه، گنبد بلند، کاشیکاری های داخلی و خارجی آن و هم چراغ های کوچک گلی با لعاب فیروزه ای است که از قدیم خارج گنبد را روشن می کرده، امامزاده عبدالله (ع) بافق محلی است که بسیار مورد احترام محل و اهالی یزد و کرمان است و دارای بقعه ای زیبا و باشکوه و گنبدی عظیم بوده که ساخت بنای بقعه در سال ۲۲۴ هجری آخر یافته است.


ساختمان بنا از نظر معماری، مربوط به قرن ۵ هجری و با شواهد موجود تا قرن هفتم هجری سبقه دارد که از نظر مکان در بهترین مرکز شهر واقع شده و شب های جمعه محل رفت وآمد مؤمنینی است که به زیارت امامزاده و قبور شهدای شهرستان بافق می‎آیند البته ساختمان و نوع معماری این زیارتگاه، تزئینات داخل و بیرون آن، وجود سنگ قبرهایی از بزرگان که بعضی از آنها به قرن ششم هجری قمری می رسد هم حکایت از منزلت و جایگاه امامزاده نزد مردم دارد.


بر سر در ورودی این امامزاده، دوکتیبه آجری هم اندازه (ابعادی بین آجر خطایی و نظامی) دیده می شود و در بین هر یک، یک قطعه سنگ تاریخی نصب شده و اشعاری به خط نستعلیق روی آنها حک شده، سنگ تراشیده شده وسط، دارای خط نسخ است و در آخر آن تاریخ رجب المرجب سنه ۱۲۲۴ ه‍جری قمری دیده می شود.


منبع:

1399/05/25
21:32:32
5.0 / 5
2291
تگهای خبر: بنا , تاریخ , روستا , كتیبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری