اگر كرونا شدت بگیرد، موزه ها چكار كنند؟

اگر كرونا شدت بگیرد، موزه ها چكار كنند؟ به گزارش آثارنیوز در حالیكه كرونا برخی از استان های كشور را برای بار دوم در وضعیت قرمز قرار داده و حتی برخی خبرها از احتمال دستور استانداری استان ها برای بازگشت باردیگر ی تعطیلی ها در مدت زمان محدود خبر می دهند، وضعیت موزه ها و اماكن تاریخی در این شهرها و استان ها همچنان بلاتكلیف است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، در دور نخست آغاز اپیدمی کرونا که پس از گذشت سه هفته از آغاز آن، دستور رسید تا موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی هم به فهرست تعطیل شده ها اضافه شوند، وزیر میراث فرهنگی هر اقدامی از تعطیلی گرفته تا فعالیتهای محدود موزه ها را به دستور ستاد کرونا تعمیم داده بود و سرانجام موزه ها پس از حدود سه ماه تعطیلی پس از عید فطر، با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی (نه تنها اداره کل موزه ها ان را برای همه موزه ها منتشر کرد، بلکه هر موزه را مکلف به تهیه ی یک پروتکل ویژه ی خود کرد) فعالیت خویش را از سر گرفتند، به نظر می آید شرایط در بعضی از استان های کشور بار دیگر به وضعیت قبل برگشته است.
در طول دو تا سه هفته گذشته تا کنون استان هایی مانند خوزستان، کردستان، کرمانشاه و خراسان رضوی گوی سبقت را در قرمز شدن وضعیت شهرهای خود از یکدیگر ربوده اند و هر ازگاهی شهر یا استانی به این فهرست اضافه شده یا از آن کم می شود، اما با عنایت به وضعیت متفاوت موزه ها و آثار تاریخی در این شهرها و ضرورت توجه به این نکته که امکان ضدعفونی کردن بناهای تاریخی تا چه حد امکان پذیر یا غیر ممکن است، متاسفانه به آخرین نکته ای که معمولا توجه می شود تعطیل شدن یا نشدن این فضاهای تاریخی است.
فضاهایی که نه تنها به واسطه ی حضور افراد در کنار یگدیگر، خود به گسترش این ویروس کمک نماید، بلکه امکان ضدعفونی کردن آثار و جداره های تاریخی هم در این شرایط باید مورد توجه قرار گیرد.


از یک سو از بامداد امروز (چهارشنبه 11 تیر) در فضای مجازی خبری دست به دست می شود با این مضمون که « محدودیت های جدید کرونا شامل تعطیلی موارد گروه ۳و۴ (تصویر بالا) هست و به نقل از حریرچی معاون وزیر بهداشت در گفتگو با شبکه خبر در ۱۳استان (سیستان و بلوچستان/هرمزگان/بوشهر/ خوزستان/ کرمانشاه/ کردستان/آذ. غربی و شرقی/ فارس/ خراسان رضوی/ تهران/ البرز/ کرمان) به مدت یک هفته اعمال می شود، خبری که میراث فرهنگی آنرا تایید نمی کند و می گوید چیزی از ستاد کرونا به صورت مکتوب دست ما نرسیده است.
اما از طرفی انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران - از جلسه ویژه ستاد کرونا جهت بررسی پیشنهادهای استانداری به ایسنا خبر داده و اظهار داشت: امروز جلسه ویژه ای در ستاد کرونا داریم و پیشنهادهایی در مورد مهار شیوع باردیگر مطرح کردیم که یکی از آنها این است که پیشنهاد دادیم طرح ترافیک متوقف شود و تالارهای پذیرایی اجازه فعالیت نداشته باشند. همینطور پیشنهادهای دیگری هم عرضه شده است که امیدواریم بتوانیم در جلسه امروز از آنها دفاع نماییم.
از طرفی مهدی اسماعیلی - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی - با اشاره به ضرورت اتخاذ تصمیمات مناسب برای شروع سال تحصیلی جدید تصریح کرد: اگر شاهد حاد شدن وضعیت باشیم امکان دارد در کنار اعمال محدودیت ها بازگشت به وضعیت تعطیلی را هم بار دیگر تجربه نماییم.
اکنون محمدرضا کارگر - مدیر اداره کل موزه ها - می گوید: برای تعطیلی فضاها و بناهای تاریخی در هر استان بر مبنای دستور ستاد کرونا در آن استان اعلام می شود و هم اکنون قرار نیست هیچ اعلام سراسری برای تعطیلی موزه ها داشته باشیم.1399/04/12
13:55:14
5.0 / 5
2625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری