مدیركل میراث فرهنگی لرستان خبر داد؛

كشف اولین كتیبه میدان چوگان ایران در لرستان

كشف اولین كتیبه میدان چوگان ایران در لرستان آثارنیوز: مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از كشف اولین كتیبه میدان چوگان ایران در این استان آگاهی داد.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، سید امین قاسمی امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: طی بررسی های دیرینه شناسی و مردم شناسی اخیر در شهرستان الیگودرز توسط همکاران ما، عناصر معماری و تاریخی مهمی از اولین میدان چوگان در لرستان و سومین میدان چوگان در کشور به دست آمده است.
وی، تصریح کرد: عناصر معماری مکشوفه شامل ۴ میل سنگی ایستاده و مربوط به دروازه های میدان چوگان هستند که یکی از آنها دارای کتیبه ای به زبان فارسی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، ضمن تبریک به مردم لرستان در مورد کشف این اثر مهم، اضافه کرد: این میدان چوگان در روستای «خلیل آباد» در دامنه های «قالی کوه» و اشترانکوه قرار دارد که با عنایت به قرارگیری این منطقه در محور گردشگری آبشار «آب سفید» و «شول آباد»، در آینده به نقاط توریستی استان اضافه خواهد شد.
یک کارشناس دیرینه شناسی اداره کل میراث فرهنگی لرستان هم در این رابطه، بیان داشت: کتیبه ی مکشوفه بر بدنه میل سنگی دروازه ی میدان چوگان، به صورت غنچه ای و قارچی شکل، شامل ۴ مصرع شعر فارسی است که تاریخ ۱۱۱۶ هجری قمری را بر خود دارد که با اواسط دوره ی صفویه همزمان است.
عطا حسن پور، اظهار داشت: متن کتیبه نشان داده است «یحیی بن یوسف» نوه «خلیل خان»، از حاکمان سرشناس بختیاری در دوره ی صفوی، بنای عمارتی را در این منطقه بنیان نهاده که مشرف به میدان چوگان بوده است و سنگ های پاک تراش به جای مانده از این عمارت، که حالا در اطراف پراکنده شده اند، حکایت از شکوه و عظمت این بنا دارد.
وی، اضافه کرد: هر چهار میل سنگی از محل خود جدا و در سده های گذشته بعد از تخریب میدان چوگان، به قبرستان «خلیل آباد» منتقل شده اند که از این تعداد سه میل سنگی که توسط سودجویان آثار فرهنگی-تاریخی در معرض تخریب و یکی از آنها را هم شکسته بودند، به موزه مردم شناسی الیگودرز انتقال یافته اند.
حسن پور با اشاره به اینکه نمونه مشابه این میل های سنگی الان در میدان نقش جهان اصفهان که قدیمی ترین میدان چوگان در جهان است، وجود دارد، اضافه کرد: کشف این میدان پس از اصفهان و قزوین، سومین میدان چوگان در ایران به شمار می آید که باب تازه ای در مطالعات دوره صفوی در لرستان و ایران باز کرده و بزودی اطلاعات تکمیلی و مفصل تری در این رابطه به سمع و نظر علاقمندان خواهیم رساند.


منبع:

1399/02/26
21:56:30
5.0 / 5
2829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری