نگین تیموری پنهان در میدان امیرچقماق یزد هویدا می شود

نگین تیموری پنهان در میدان امیرچقماق یزد هویدا می شود به گزارش آثارنیوز یزد به قول مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد گنبد تیموری بقعه ستی فاطمه خاتون بعد از سال ها پنهان بودن پشت دیوارهای ساختمانی تازه ساز با تخریب ساختمان آزاد خواهد شد.


بقعه ستی فاطمه خاتون همسر امیرچقماق شامی حاکم یزد در عصر تیموری یکی از بخش های مجموعه امیرچقماق یزد است که شاید سال هاست در هیچ کدام از تصاویر این مجموعه جایی ندارد و تابحال ردی از آن در نوشته ها و گفته ها و دیده های گردشگران نیست.
این بنای نفیس تیموری در حالی جزو تنها گنبدهای باقی مانده از عصر تیموری در ایران است که پشت سازه ای متعلق به عصر کنونی پنهان بوده است، اما وعده نجات این شاهکار معماری را شهرداری یزد در یال جدید با تخریب این سازه امروزی داده است به صورتی که مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد هم از تحقق این وعده در سال جدید خبر می دهد.
«محسن عباسی هرفته» در گفتگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تخریب یک ساختمان الحاقی در میدان امیرچقماق یزد، اظهار می کند: یک بنای الحاقی معاصر در مجاورت گنبد ستی فاطمه به منظور آزادسازی حریم گنبد بقعه مذکور و افزایش دید آب انبار پنج بادگیری در مجاورت آن، تخریب خواهد شد.
وی ضمن تقدیر از شهرداری یزد در جهت خرید این ملک با اعتبار 10 میلیارد ریال تصریح می کند: این اقدام در احیا نظام ادراکی و بصری میدان تاریخی امیر چقماق کمک شایانی خواهد نمود بنابراین این اقدام که سال ها هم در دستور کار بوده سال جاری محقق خواهد شد.
عباسی هرفته در انتها تاکید می کند: وزن مازاد این سازه الحاقی، صدمه هایی جدی را به جرزهای تحتانی بنا وارد کرده که بلافاصله پس از حذف سازه مذکور، نسبت به مرمت و ساماندهی عناصر تاریخی صدمه دیده اقدام خواهد شد.1399/02/05
12:22:13
5.0 / 5
3295
تگهای خبر: بنا , تاریخ , خرید , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری