گزارش آثارنیوز؛

خانه معین التجار شوشتر در آستانه ویرانی

خانه معین التجار شوشتر در آستانه ویرانی به گزارش آثارنیوز مرمت خانه معین التجار بعنوان یكی از جاذبه های گردشگری شهر دارالمؤمنین شوشتر چند سالی است زیر بار بی توجهی و نبود اعتبار قد خم كرده و به وقتی دیگر موكول می شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - حدیث شیخی نیا: تاریخ كهن ایران از كوچه پس كوچه های قدیمی با بناها و معماری های زیبای ایرانی گره خورده كه با گذشت سال ها تنها برخی از آنها به همان شكل اول باقی مانده است.
هم حالا در فصل زمستان بارندگی ها به تخریب این آثار پرارزش می انجامد، این آثار تاریخی برای ماندگاری بیشتر و حفظ برای آیندگان، نیازمند توجه مسؤلان و متولیان هستند كه یكی از آنها خانه معین التجار شهرستان شوشتر واقع در خوزستان است.
معین التجار از بازرگانان مشهور شوشتر بود كه به برخی به علت اصالت بوشهری به معین التجار بوشهری هم یاد می كردند.

خانه معین التجار در شوشتر به صورت تك ایوانی و دوره ساز در دو طبقه ساخته شده كه در و پنجره های چوبی و چند مورد ارسی داشته كه تابحال بخشی از آنها سالم مانده است.
این خانه در سال های گذشته تخریب و به سه قسمت مجزا تقسیم شده كه هم اكنون بخش اصلی آن اختصاص به مدرسه غیرانتفاعی دارد؛ روبروی این بنا هم طویل ترین ساباط شوشتر واقع شده است.
۲ میلیارد اعتبار لازم است
رئیس میراث جهانی شوشتر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: خانواده معین التجار باید برای مرمت و بازسازی این خانه همكاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم در این راه آنها را همراهی نماییم.
وی اضافه كرد: این خانه حدود چهار سالی است كه خالی از سكنه شده و سال جاری اعتباری حدود ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات عمرانی میراث برای رفع خطر اضطراری آن تخصیص داده شده است.

علی محمد چهارمحالی در مورد مرمت كامل این خانه بیان نمود: خانه معین التجار به اعتباری حدود دو میلیارد تومان برای مرمت كامل نیاز دارد.
لزوم تعیین یك مالك
یكی از مالكان خانه معین التجار هم در گفتگو با خبرنگار مهر بیان نمود: خانه معین التجار ۶۰ مالك دارد كه مالك هر قسمت از خانه باید مشخص شود ولی متأسفانه تابحال چنین موردی صورت نگرفته است.
وی افزود: در ۶ سال قبل چندین بار ضمن سفر به شوشتر و همراه با دیگر مالكان مذاكراتی با مسؤلان اداره ثبت احوال برای تعیین مالك معین التجار داشته ایم ولی آنها اعلام نمودند كه باید كارشناسی شود و تابحال چنین كاری صورت نگرفته است.
معین زاده عنوان نمود شهرداری خواهان پرداخت هزینه نوسازی ۴۰ سال است ولی وقتی مالك هر قسمت معلوم نیست چگونه من به تنهایی این هزینه را پرداخت كنم؟
وی اضافه كرد: مرمت خانه معین التجار به علت مشخص نبودن مالك آن مسكوت مانده و متأسفانه این خانه در آینده ای نه چندان دور تخریب می شود.

مالك خانه معین التجار اظهار داشت: از سه پلاك معین التجار یك مورد ۹۰ درصد تخریب، یك مورد ۷۰ درصد و یك مورد دیگر هم كاملاً مخروبه شده است.
وی در انتها خاطرنشان كرد: تابحال دو هزار و ۳۷۰ متر از مساحت كل پلاك های ملك باقی مانده است.
پیگیری برای جذب اعتبار
از سوی دیگر كارشناس میراث فرهنگی در گزارش آثارنیوز به نقل از مهر اظهار داشت: خانه معین التجار یك ملك ورثه ای است و وراث باید در مورد آن به اجماع نظر رسیده و به دنبال فروش و یا تغییر كاربری این اثر باشند.
وی عنوان كرد: وزارت میراث فرهنگی اعتباری به منظور مرمت استحفاظی ملك تخصیص داده كه باید ابلاغ شود.
علیرضا چهارمحالی در انتها اظهار داشت: با مسؤلان استانی پیگیر جذب اعتبار به منظور حفظ و نگهداری این ملك و سایر بناهای پرارزش سطح شهرستان هستیم.
به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، قدمت خانه معین التجار مربوط به دوره قاجار است و در شوشتر این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۲۵۱ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


منبع:

1398/11/01
17:32:41
5.0 / 5
4046
تگهای خبر: آثار تاریخی , بنا , تاریخ , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری