با نمایش خطاطی روی برنج؛

موزه هنرهای اسلامی برلین میزبان آثار داوود الحسینی می شود

موزه هنرهای اسلامی برلین میزبان آثار داوود الحسینی می شود آثارنیوز: موزه هنرهای اسلامی برلین به زودی میزبان آثار خطاطی داوود الحسینی روی دانه های برنج می شود.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، نمایشگاه خطاطی های داوود الحسینی از سوره های قرآن روی دانه های برنج به زودی در موزه هنرهای اسلامی برلین برپا می شود.
داوود الحسینی نام آشنایی برای علاقمندان هنر خوشنویسی در جهان است. خوشنویس پرآوازه افغانستانی كه تبحر زیادی در خطوط نستعلیق و شكسته و كوچك نویسی دارد.
الحسینی سوره های قرآن را روی دانه برنج، نوشته است. همین طور می توان آثار دیگر او را در خیلی از كتیبه ها، سنگ نبشته ها و حكاكی های دوره معاصر افغانستان مشاهده كرد. كتیبه های طاق ظفر پغمان، منار علم و جهل در دهمزنگ و سنگ نبشه بالاحصار كابل توسط او و برادرش نوشته شده اند. وی همینطور مدتی بعنوان مشاور فرهنگی ظاهرشاه، آخرین پادشاه افغانستان فعالیت نموده است. با وجود آثار بسیاری كه الحسینی در دوران زندگی خود خلق كرده، امروز تعداد كمی از آنها در معرض دید عموم قرار دارند.
براساس اطلاعاتی كه روی سایت موزه هنرهای اسلامی برلین قرار گرفته، هم اكنون حشمت الحسینی، پسر داوود الحسینی قسمتی از آثار او را كه تا به امروز در معرض دید عموم قرار نداشته، در اختیار موزه هنرهای اسلامی برلین قرار داده است.
در نمایشگاه مذكور، آثار خطاطی الحسینی بر روی دانه های برنج نمایش داده خواهد شد؛ آثاری كه به گواه مسئولان موزه برلین می تواند برای هر فردی تعجب آور باشد. همین طور نمونه های استثنایی از خوشنویسی به سبك سیاه مشق نیز در این نمایشگاه به نمایش درمی آید. این شكل خوشنویسی كه در آسیای میانه بسیار رواج دارد، نشانگر تسلط و هنر خطاطان است.
همچنین مقرر است در این نمایشگاه خطاطی های الحسینی از اشعار شاعرانی چون بی دل، حافظ و سعدی نیز به نمایش در آید. آثاری كه تركیبی از هنر خوشنویسی اسلامی و اشعار شرقی هستند.
نمایشگاه یاد شده از دوم فوریه تا سوم ماه مه سال ۲۰۲۰ در موزه هنرهای اسلامی برلین در معرض نمایش عمومی قرار خواهند گرفت.
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است.


منبع:

1398/10/25
19:55:38
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: زندگی , سایت , فرهنگ , كتیبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری