در كنفرانس عمومی یونسكو چه گذشت؟

تصویب بازگشت اموال فرهنگی قاچاق

تصویب بازگشت اموال فرهنگی قاچاق به گزارش آثارنیوز دبیركل كمیسیون ملی یونسكو - ایران با اعلامِ برگزاری اولین اجلاس و نمایشگاه بزرگ خوشنویسیِ «راه ابریشم» به میزبانی شهر مشهد، از تصویبِ بازگشت قاچاق اموال فرهنگی به كشورهای مبدأ در یونسكو اطلاع داد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو - ایران، حجت الله ایوبی كه در ایام پیشین در چهلمین كنفرانس عمومی یونسكو و اجلاس وزرای علوم كشورهای مختلف در پاریس حضور داشت، با اشاره به دیداری كه با «اودره ازوله» - مدیركل یونسكو – داشته اند، از درخواست منصور غلامی - وزیر علوم - از مدیركل یونسكو برای حضور وی در ایران اطلاع داد و با بیان این كه او هم اعلام آمادگی كرده است، اضافه كرد: وزیر علوم در صحبت هایش با خانم ازوله به منظور كمك برای رشد علمی و همراهی برای از بین رفتن نابرابری علمی صحبت و اعلام نمود ایران می تواند در چارچوب اعطای بورس به یونسكو، كشورهای نیازمند تحصیل را یاری كند، كه این پیشنهاد با استقبال مواجه گردید.
ایوبی با عرضه گزارشی از عملكرد كمیسیون ملی ایران مانند میزبانی شهر همدان از ششمین اجلاس راه ابریشم اطلاع داد و اظهار داشت: همینطور گزارشی از مجموعه فعالیت های جدید كمیسیون ملی یونسكو - ایران مانند افزوده شدن شهرهای سنندج و بندرعباس به جمع شهرهای خلاق و در مجموع قرار داشتن هفت شهر بعنوان شهرهای یادگیرنده و چهار شهر بعنوان شهرهای خلاق و راه اندازی باشگاه های یونسكو در ایران عرضه شد.
او با اشاره به حضور نماینده وزارت ارشاد در میان نمایندگان و وزرای فرهنگ كشورهای مختلف در چهلمین اجلاس یونسكو، توضیح داد: نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم درباره لزوم توجه به ظرفیت های فضای مجازی برای ارتقای فرهنگ و پیشگیری از سوءاستفاده از آن در جهات ضدفرهنگی صحبت كرد كه آن هم مورد توجه قرار گرفت.
ایوبی با اشاره به این كه در اجلاس امسال باب گفت وگوی نسل جوان و سیاستمداران كهنه كار دنیا باز شد و روسای جمهور و نخست وزیران برخی كشورها با جوانان كشورهای مختلف گفتگو كردند، بیان كرد: ایران در بخش مجمع جوانان كشورهای عضو یونسكو هم حضور داشت و نماینده كمیسیون ملی هم در این بخش درباره تجربه های ایرانی، پشتیبانی از جوانان و راه اندازی كمیته ملی جوانان كه مدیران و مقامات عالی جوان كشور در آن قرار دارند، توضیحاتی داد.

نگارش اطلس یك هنر در یونسكو برای اولین بار
او همینطور با اشاره به دیدار با مدیركل یونسكو و معاونان وی به ابتكار ایران درباره «جاده ابریشم» بعنوان میراثی معنوی و نه تنها تجاری اشاره نمود و اضافه كرد: طرح برنامه ای برای برگزاری نمایشگاه و كنفرانس علمی درباره هنر خوشنویسی در راه ابریشم تهیه شد. اغلب كشورهای راه ابریشم، هنر خوشنویسی دارند و این اتفاق مهم از وجوه امتیاز تمدن های كهن به دنیای غرب است كه این طرح با افراد مختلف مطرح و از آن استقبال شد.
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ادامه از برگزاری اولین اجلاس و نمایشگاه بزرگ خوشنویسی در مشهد مقدس با حضور نمایندگانی از چین، ژاپن، كره، كامبوج، چین و كشورهای اسلامی اطلاع داد و اظهار داشت: طرح برگزاری این اجلاس و این نكته كه هنر می تواند سبب جمع شدن كشورهای مختلف در كنار یكدیگر شود در یونسكو و در میان مدیران بخش های هم مختلف مورد توجه قرار گرفت.
به اعتقاد او، توجه به عنصر هنر و آغاز این كار با خوشنویسی ابتكار مهمی است و خراسان كه مركز فرهنگی ایران و جهان پیرامون است بعنوان مهد هنر خط و خوشنویسی می تواند مطرح شود.
او برگزاری كنفرانس علمی و نمایشگاه آثار كشورها را از دیگر برنامه های جانبی دانست و افزود: برای اولین بار با حضور متخصصان، نگارش اطلس خوشنویسی راه ابریشم در دستور كار قرار می گیرد. این اولین دفعه است كه اطلس یك هنر در یونسكو تالیف می شود.
ایوبی با تاكید بر فراتر بودن طرحِ مطرح شده درباره نگارش اطلس خوشنویسی، اضافه كرد: هنر خوشنویسی را هنر نخست می دانیم و در ادامه هنرهایی مانند مینیاتور، تجلید، تذهیب، تشعیر و هنر كتاب هم در دستور كار قرار می گیرند، چون راه ابریشم در راه تمدن های كهن قرار دارد و همیشه كتاب، نوشتن و دانش در میان این تمدن ها مورد احترام بوده و كتاب پیرامون این تمدن ها شكل گرفته است.
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو - ایران با بیان این كه هنر بر مبنای دانش و دانستن معنا و تعریف شده و در اجلاس همدان این ایده توسط ایران عنوان شد كه راه ابریشم فقط یك راه تجاری نیست، بلكه راه تبادل فكر و اندیشه هم بوده، اظهار نمود: اگر می خواهیم در بخش میراث ناملموس، پرچم راه ابریشم و ایران را بالا برده و فعال نماییم باید از خوشنویسی شروع نماییم و در ادامه سراغ دیگر هنرهای مربوط به كتاب برویم.


ایجاد بزرگترین موزه كتاب جهان با نام یونسكو و راه ابریشم در مشهد
ایوبی حضور شهر مشهد در این پروژه (خوشنویسی جاده ابریشم) را اتفاقی دانست كه آنرا كامل می كند و تصریح كرد: تلاش می نماییم تا شهر مشهد بعنوان شهر امام رضا (ع) و شهر شمس الشموس، بعنوان شهر علم و فرهنگ و دانایی و در عرصه هنر بعنوان شهر هنر كتاب جهان و یونسكو معرفی شود.
او شهر مشهد را یكی از شهرهای یادگیرنده یونسكو معرفی نمود و اظهار داشت: گنجینه های آستان قدس و موزه ها و مكاتب مختلف در عرصه «هنر كتاب»، از قدیم تا كنون در مشهد شكل گرفته و این امر می تواند سبب شود تا آنرا بعنوان پایگاه كتاب به دنیا معرفی نماییم. حتی امیدواریم پس از به سرانجام رساندن این پروژه بتوانیم با كمك شهر مشهد و آستان قدس رضوی موزه خوشنویسی راه ابریشم را تاسیس نماییم.
او با بیان این كه می توان موزه ای با عنوان بزرگترین موزه كتاب جهان با نام یونسكو و راه ابریشم در مشهد مقدس تاسیس كرد، به حضور حداقلی كمیسیون ملی یونسكو در اجلاس عمومی اشاره نمود و اضافه كرد: در این اجلاس كارشناسان نظرات خویش را گفتند و از ایران هم دو تن از همكاران كمیسیون ملی حاضر بودند.

تصویب راه اندازی هفتمین مركز بین المللی شماره ۲ یونسكو در ایران
دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو ایران همینطور از اعطای هفتمین مركز بین المللی شماره دو یونسكو به ایران در این اجلاس اطلاع داد و اظهار داشت: با بیان نظر مثبت اجماع، این اتفاق مصوب شد، همینطور مركز زلزله شناسی بلایای طبیعی به ایران اهدا شد و این هفتمین مركز بین المللی ایران در یونسكو است.


تصویبِ اعلام عمومی قاچاق اموال فرهنگی توسط یونسكو
ایوبی با اشاره به پنجاهمین سالگرد تصویب كنوانسیون مقابله با كالاهای قاچاق و پیشنهادات خوب كشورهای مطرح شده در این بخش همچون مصر، اظهار داشت: قطعنامه مطرح شده از جانب مصر با حمایت ایران و دیگر كشورها به تصویب رسید.
او افزود: همینطور در این نشست پیشنهاد شد مدیركل یونسكو بعد از حصول اطمینان از قاچاق شدن اموال فرهنگی یك كشور، این مهم را رسما اعلام عمومی كند و مسیر برای برگرداندن این كالاها از راه این اقدام هموار شود كه این مهم هم با حمایت ایران و مصر و هند و دیگر كشورهای بزرگ به تصویب رسید.
وی همینطور درباره ثبت شخصیت های مهم كشورهای مختلف در یونسكو توضیح داد: هر دو سال یك مرتبه، قطعنامه ای صادر و پرونده كشورها در یونسكو مطرح می شود، در ادامه هم در هر دو سال یك مرتبه كشورها می توانند دو شخصیت برجسته خویش را كه تولد و وفات آنان در مضربی از ۵۰ است معرفی كنند.
ایوبی خبر داد: سال قبل هزار و هفتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس جندی شاپور و سال شیخ شهاب الدین سهروردی بود. امسال هم چند پیشنهاد خوب در دست بررسی می باشد كه تا هفته آینده و بعد از نهایی شدن اعلام می شوند.


1398/09/04
11:45:18
5.0 / 5
4580
تگهای خبر: اندیشه , بنا , تمدن , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری