مازندران دیدنی است...

سفر به نقطه ای كه در همه ایام سال صفر درجه است

سفر به نقطه ای كه در همه ایام سال صفر درجه است آثارنیوز: اگر به فرهنگ و آداب و رسوم های قدیمی علاقه مندید طبرستان انتخابی درست برای سفرهای نوروزی شماست، اگر هم طبیعت گرد دو آتشه هستید اینجا پر از كلبه های روستایی است كه بوی صفا و صمیمیت مردمان روستایی را دارد، مردمانی كه با نان محلی، كره و ماست و شیر ارگانیك از شما پذیرایی خواهند كرد.


راستی جشن ها و جشنواره های این منطقه را از دست ندهید و حتما روزهای شادی در این فستیوال ها برای شما رقم خواهد خورد. از شرق وارد سرزمین رنگ ها كه شدید، باید گفت پا به نقطه اتصال تاریخ و طبیعت نهاده اید.
"گلوگاه" شرقی ترین محور مواصلاتی مازندران بوده، راهی كه از قدیم الایام با عبور زائرین امام رضا (ع) متبرك شده است.
* دمای هوا در توسكا چشمه همیشه صفر درجه است
از دود و دم زندگی ماشینی خسته شده اید و در طلب هوای تازه و مكانی آرامش بخشید؟ پیشنهاد ویژه ما برایتان یك پارك جنگلی دلپذیر و غرق در آرامش است.
"توسكا چشمه" در 50 كیلومتری گلوگاه می تواند روح ناآرام شما را تسكین دهد، اینجا در گرمترین فصل سال دمای هوا صفر درجه سانتی گراد است، خنكای هوا در آمیزش با دلبری های طبیعت "توسكا چشمه "را به مامنی برای تسكین روح تبدیل نموده است.


*مرموزترین گورستان تاریخ
دنیای متفاوت ارواح را در "سفیدچاه" می توان یافت، گورستانی با 15 تا 20 هزار قطعه سنگ خاكستری كه همگی ایستاده و سر به آسمان ساییده اند. نقوش نمادین و مرموزی بر روی سنگ قبرها جلوه گری می كند.
خاك اینجا به صورت غیرعادی سفید است."سفید چاه" 20كیلومتر سپس پارك جنگلی توسكا چشمه برای كسانی كه به دنبال كشف رمز و رازهای شگفت انگیز هستند آغوش گشوده است.

*از طعم انجیرهای گلوگاه لذت ببرید
فصل تابستان یا همان انجیرپزان اگر راهی مازندران شدید حتما به گلوگاه شهر انجیر سری بزنید.سفر با طعم انجیر بی گمان متفاوت از دیگر سفرهای شما خواهد بود.هیچ انجیری در هیچ نقطه ایران به پای محصولات گلوگاه نمی رسد.مردادماه جشنواره انجیر در این خطه برگزار می شود، حتما یكبار این فستیوال را به تجربه بنشینید، پشیمان نمی شوید.
بهشهر از قدیم الایام یكی از زیباترین شهرهای مازندران بوده است تا خود با چشمانتان نظاره گر این همه چیره دستی طبیعت نباشید باور نخواهید كرد.

*لذت تماشای رقص فلامینگوها و آوازخوانی قوها در میانكاله
شبه جزیره میانكاله یكی از استراتژیك ترین مناطق حفاظت شده در شمال كشور است كه هرساله بیشتر از صدها هزار پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی به آن جا كوچ می كنند.
اگر خواستار طبیعت میانكاله هستید در بهار به اینجا سفر كنید اما اگر قصد دیدن پرندگان مهاجر را دارید از اواخر آبان تا نوروز فرصت مناسبی برای این كار است. در زمستان و پاییز می توانید رقص زیبای فلامینگوها و آوازخوانی قوها را از نزدیك در تالاب لپوی بهشهر به تماشا بنشینید.

*باغ تاریخی عباس آباد
مجموعه باغ های عباس آباد در 9 كیلومتری بهشهر در دامنه رشته كوه های البرز جلوه گری می كند. ورودی جاده فرعی مسیر باغ از داخل شهر بهشهر عبور می كند. این مجموعه تاریخی شمال چشمه، مخزن، گل باغ، كاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری است. بی گمان در پیوند تاریخ با جلوه های بی نظیر طبیعت متحیر خواهید شد.

كاخ تاریخی و مجلل صفی آباد باز كه زمانی دور متعلق به مادر عباس شاه صفی بوده در جنوب غرب بهشهر و در ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد.
*باغی متعلق به دوران صفویه
باغشاه معروف به پارك شهرداری باغی دلفریب و زیباست كه امروزه شهرداری بهشهر در آنجا قرار گرفته است. این باغ از عهد صفویه به جا مانده است.
گوهرتپه بازمانده ای از شهری كهن در حاشیه خزر و دو كیلومتری شهر رستم كلا بهشهر قرار دارد. این سایت موزه 7 هزار ساله شما را به قرونی خواهد برد كه دیدنش خالی از لطف نیست. گویی كه سوار بر ماشین زمان شده و در فراسوی تاریخ قدم می زنید. راستی اگر به غارگردی علاقه مندید هوتو و كمربند دوغار جذاب مازندران در این راه واقع شده است.
*غاری با قدمت 13 هزار ساله
"گمیشان" برای علاقه مندان به غارنوردی جاذبه ای بس شگرف است. این غار در روستای خانه سردر 5 كیلومتری نكا قرار دارد. قدمت این غار برمبنای یافته های كاوشگران به عصر پارینه سنگی باز می گردد.*آبی كه معجزه می كند
چشمه آب معدنی قرمرض با خاصیت درمان بیماری های كلیوی در پارك جنگلی نكا در فاصله 10 كیلومتری شهر نكا بین روستاهای "زرندین علیا" و "درویشاندر" است.
*جادوی رنگ ها در "زروم"
زروم روستایی رنگارنگ در 70كیلومتری نكا است، به اینجا اگر آمدید حتما شبی میهمان مردم میهمان نواز اینجا باشید. كلبه های روستایی اینجا با رنگ های شاد رنگ آمیزی شده و حس جالبی را به روستا داده است. شاترهای دوربین خودرا قبل از خروج از این روستا حتما به كار بیندازید برای اینكه دیگر كمتر اتفاق می افتد چنین پدیده ای را به تماشا بنشینید.


*دشت گوزن های زرد ایرانی
پس از عبور از عروس شرق مازندران به میاندورد می رسیم اینجا منوی باز آفرینش است و هرچه را اراده كنید به چشم خواهید دید.
یكی از جذاب ترین جاذبه های اینجا دشتی متعلق به گوزن زرد ایرانی است. دشت ناز یكی از معدود جنگل های جلگه ای مازندران است كه در راه میاندرود به ساری قرار دارد. در فصل سرمستی گوزن ها اگر آمدید از شنیدن آوازها آنان تعجب نكنید، این ها برای جفت یابی در حال خودنمایی برای جنس ماده هستند.
دریای زیبای "گهرباران"، منطقه نمونه گردشگری"بركه" و برج آرامگاهی امامزاده علی اكبر اوسا از دیگر جاذبه های میاندرود است.
ت اگر دلتان اسكان شبانه در راه گلوگاه تا میاندرود را كرد، انقدر طبیعت بكر و جذاب خواهید یافت كه وسوسه می شوید شبی را در چادر و زیر آسمان پر رنگ و لعاب اینجا سپری كنید ولی اگر چادرخوابی برایتان مقدور نیست كلبه بوم گردی در هزار جریب نكا روستای سفرمیان و بوم كلبه هایی در زاغمرز بهشهر مهیای پذیرایی از شما است.
برای كسانی هم كه اقامت در هتل را می پسندند چندین گزینه در شهرهای نكا و بهشهر و میاندرود روی میز است تا میزبان لحظات خوش شما باشند.
گزارش از: سارا ربیعی، خبرنگار ایسنا مازندران1397/12/19
22:00:46
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: اقامت , بنا , تاریخ , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری