نقش راهنمایان گردشگری در تجربه اندوزی گردشگران

نقش راهنمایان گردشگری در تجربه اندوزی گردشگران به گزارش آثارنیوز رئیس دانشكده علوم گردشگری دانشگاه علم وفرهنگ طی یادداشتی به اهمیت نقش راهنمایان گردشگری در توسعه این صنعت پرداخت.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، در این یادداشت آمده است:
راهنمای گردشگری در حقیقت فردی است كه می تواند در تجربه اندوزی گردشگران نقش بسزایی ایفا كند.
كوهن ازجمله محققانی است كه نخستین بار به اهمیت و نقش راهنمایان گردشگری اشاره نمود. در نگاه وی دو نقش مهم می توان برای راهنمایان گردشگری به صورت ویژه تعیین كرد: واسطه‌ی اجتماعی و فرهنگی. واسطه‌ی اجتماعی ایجاد ارتباط شخص با گردشگران در یك محیط اجتماعی است و واسطه‌ی فرهنگی به تبادل و تعامل فرهنگی میان توریست و راهنما تاكید می كند كه یك ارتباط میان فرهنگی بین توریست و راهنما - بین فرهنگ توریست و فرهنگ راهنما به عنوانِ نماینده‌ی مقصد - ایجاد می گردد.
در گذشته كه سفرها به طور گسترده و اصطلاحاً انبوه انجام می گرفت، توریست در اندیشه تجربه و كسب آگاهی از سفر نبوده است؛ اما بعد از گذشت زمان در دنیای مدرن با توریستهایی مواجه می شویم كه در جستجوی عناصر زیبایی شناختی هستند، توریست نگاه دقیق تری پیدا كرده، تجربه و كسب رضایت اهمیت بیشتری یافته و دانش اندوزی ازجمله انگیزه ها و علل سفر از نگاه توریست به حساب می آید. به گفته‌ی محققان، «گردشگری به مثابه‌ی یك زندگی است كه می تواند آموخته های بی‎شماری برای انسان به همراه داشته باشد.» در عصر حاضر گردشگری به عنوانِ یكی از مهم ترین جوانب زندگی افراد نگریسته شده و در سطح بین المللی بسیار حائز اهمیت می باشد و امروز به عنوانِ یكی از بارزترین جریان ها در سطح بین المللی مطرح می گردد. در حالِ حاضر اهداف توسعه‌ی بین المللی گردشگری در جهت تحقق پایداری است. پایداری در همه جوانب اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی. عرضه الگوهای پایدار تولید و مصرف، محافظت زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی، ازجمله رویكردهای پایداری در توسعه‌ی بین المللی گردشگری به حساب می آید.
در دنیایی كه توریست با آگاهی و كسب تجربه به سفر می رود، در دنیایی كه سفر به عنوانِ ابزار و وسیله ای برای بازیابی روحی و روانی انسان تلقی می گردد و به دنبال گمشده‌ی خود كه همانا خویشتن خود است، می باشند و سیر در افاق و انفس و پی بردن به جمال و ذات جلال ازجمله اهداف گردشگری نوین است كه هم نقش و اهمیت سفر و گردشگری و هم نقش هدایت سفر و گردشگری را كه بر عهده‌ی راهنمایان است، برجسته تر می كند. از آنجایی كه گردشگران شبیه هم نبوده و با هم تفاوت دارند، بنابراین نوع رفتار و عملكرد راهنمای گردشگری بیشتر از پیش معلوم می گردد. راهنمایان گردشگری علاوه بر مهارت های ارتباطی و آگاهی به تاریخ و خصوصیت های مقصد گردشگری، بایستی انگیزه و تعهد بالایی در قبال گردشگران داشته و بتوانند نقش بسزایی در ایجاد تجربه دل انگیز و لذت بخش در بین گردشگران ایفا كنند. القای مبانی و مفاهیم پیرامون مقصد، ارزش های فرهنگی، فرهنگ عامه، آداب و رسوم مقصد به گردشگران، ایجاد انگیزه و حس و القای مثبت در گردشگران نسبت به مقصد گردشگری، ایجاد آگاهی و اطلاعات موردنیاز عمیق با هدف تأمین پایداری، می تواند گردشگران را بیشتر از پیش به مقصد و تجربه كسب شده راضی و خشنود كند. راهنمایان گردشگری به همان اندازه كه می توانند نقش مثبت ایفا نمایند، می توانند اثر مخرب هم داشته باشند. اطلاعات نادرست، عدم مهارت در برقراری ارتباط با گردشگران، عدم توجه به ارزش های فرهنگی منطقه، ازجمله عناصری است كه فرآیند ایجاد آگاهی را با مشكل مواجه كرده و اطلاعات به اشتباه به توریست عرضه می گردد. ضمن تاكید به نقش راهنمایان گردشگری در تحقق اهداف و هم سیاست های بین المللی گردشگری، نمی توان نقش و جایگاه آنان را نادیده انگاشت، چراكه یكی از حلقه های ارتباطی عرضه كنندگان خدمات گردشگری و مقصد با گردشگران، راهنمایان گردشگری هستند. از این رو با عنایت به بالارفتن سطح آگاهی و اطلاعات گردشگران، توجه به اهمیت راهنمایان گردشگری و نقش مهم آنان در توسعه اهداف گردشگری و دیپلماسی عمومی به عنوانِ سفیران فرهنگی بیشتر از پیش است.

/ ‏


1397/12/03
12:29:30
5.0 / 5
4577
تگهای خبر: اندیشه , بنا , تاریخ , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری