گزارش آثارنیوز؛

شروع سفرهای ایمن داخلی و خارجی

شروع سفرهای ایمن داخلی و خارجی آثارنیوز: فعالان گردشگری این روزها برای پذیرش مسافران در زمان تعطیلات آماده می شوند. از طرف دیگر همین روزها دستورالعمل جذب توریستهای خارجی اعلام خواهد شد تا صنعت گردشگری پس از 20 ماه احیا شود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ با واکسیناسیون ۴۹ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۴۰۷ نفر که دوز اول واکسن کرونا و ۲۶ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۳۷۴ نفر که دوز دوم را تزریق کردند؛ در مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷۶ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۷۸۱ دوز رسیده است.
این آمار نشان میدهد نیمی از جامعه با تزریق دز اول به ایمنی تقریبی رسیده اند بدین سبب مجوز بازگشایی خیلی از مراکز گردشگری و تاریخی در کشور داده شده و بسیاری از افراد می توانند بدون داشتن مشکل در تردد به سفرهای استانی بروند. در همین حین، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی از صدور ویزای گردشگری خبر می دهد اتفاقی که صنعت گردشگری نزدیک به دوسال است انتظارش را می کشد. هر چند تعداد توریستهای خارجی به ایران زیاد نیست و در آخرین آمار پیش از کرونا، نزدیک به ۹ میلیون توریست ورودی داشتیم اما با بسته شدن مرزها همین تعداد توریست هم پشت درها ماندند. بدتر آنجا بود که کسی نمی دانست چه زمانی می توان به گردشگران ورودی مجوز سفر داد.
از طرف دیگر مردم زیادی که منتظر بودند تا با خیال آسوده به سفر بروند، این روزها جاده ها را باز و شهرها را زرد رنگ دیدند بدین سبب امکان سفر برایشان فراهم گشته است. به ویژه این که در تعطیلات مهر ماه محدودیتی برای تردد وجود نداشت و خیلی ها راه چهار ساعته شمال را ۱۶ ساعته طی کردند!

جاده ها شلوغ شد و مراکز اقامتی و گردشگری در کشور باز و پر از مسافر بودند. رستوران های شهرهای شمالی کشور مملو از مسافرانی بود که می خواستند دلی از عزا در بیاورند. این اتفاق از فردا نیز می افتد. همزمان با ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و تعطیلی روز یکشنبه و همزمانی آن با تعطیلات آخر هفته از الان خیلی از مراکز اقامتی رزرو شده اند و احتمال ترافیک در جاده های گردشگری بسیار زیاد است.
سونامی یا گردشگری؟
اما اگر این حجم از سفرها دنبال نشود بگفته ایمانی خوشخو از کارشناسان گردشگری، سونامی اتفاق می افتد نه رونق گردشگری! همین طور اگر قرار باشد با هر تعطیلی سیل گردشگران بی ضابطه به سفر بروند، باز هم شاهد بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا خواهیم بود و در آن صورت مخالفان سفر، بهانه را در بازگشایی جاده ها و انجام سفر می بینند. بدین سبب باید ضوابطی برای یک سفر هوشمند و ایمن تعیین کرد. ضوابطی که این دفعه به واقع اجرا شود. قرار بود مدل هوشمند سفر در نمایشگاه بین المللی گردشگری بهمن ۹۹ ارائه شود اما تنها اتفاقی که در این نمایشگاه نیفتاد همین بود! قبل از آن ولی تیموری معاون گردشگری سابق وزارت میراث فرهنگی گفته بود که در نمایشگاه مدل جدیدی از سفر هوشمند عرضه می شود تا گردشگران بتوانند در دوران کرونا سفر ایمنی داشته باشند. ولی در هیچیک از بخش های نمایشگاه و حتی نشست ها به این مساله و ارائه الگوی مناسب پرداخته نشد. این درحالی بود که دو ماه به زمان سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ مانده بود. سوال بی پاسخ
برخی گفتند منظور از سفر هوشمند و ایمن سفری است که مسافران بتوانند با خودروی شخصی سفر کنند و نه حمل و نقل عمومی. چون در فضایی مانند اتوبوس های بین استانی حتی اگر راننده، تمام ۴۰ صندلی یا ۲۵ صندلی را هم پر نکند و با ظرفیت نصف چندین ساعت مسافران را جابه جا کند باز هم در فضای بسته ای خواهد بود که احتمال شیوع ویروس در آن زیاد است.
ایمن ترین راه برای حمل و نقل خودروی شخصی بود اما سفر با خودروی شخصی که همه افراد خانواده در یک خودرو بودند و از سلامت یکدیگر مطلع بودند، ممنوع شده بود.
خیلی از افراد همچون فعالان گردشگری نسبت به آن معترض بودند و می گفتند چگونه می توان سفر اتوبوس با ۴۰ نفر شد اما اجازه سفر با خودرویی که ۴ نفر ظرفیت دارد را نمی دهند!؟
الگوی سفر هوشمند در یزد
برخی از استانها اعلام نمودند که سفرهای ایمن به مقصدشان طبق یک الگوی فکر شده انجام خواهد گرفت مانند استان یزد. در حقیقت قرار بود مسافری که از مبدا حرکت می کند محل اقامت خودرا از قبل رزرو کرده باشد. مرکز اقامتی بیماری وی را بوسیله سامانه ماسک پیگیری می کرد تا بتوان به آن مسافر اجازه سفر داد و مانعی برای جابه جایی او با خودروی شخصی اش نباشد. هنگامی که به مرکز اقامتی نیز رسید باز هم در زمان ورود به اتاق و ثبت نام، یک دفعه دیگر بوسیله کد ملی، سلامت وی بررسی می شد.
اما قطع شدن سامانه ماسک، اعمال محدودیت در تردد تعدادی از شهرها همچون مشکلاتی بود که اجازه نداد این طرح اجرا شود با اهمیت تر از همه عدم هماهنگی دستگاه های متولی سفر بود.
۲۰ ماه معطلی بی خود گردشگران
پس از آن نوبت به رونق گردشگری ورودی رسید. عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی ۲۰ ماه عدم صدور ویزای گردشگری به مسافران خارجی را بی خود دانست. وی در نشست سمپوزیوم ملی گردشگری ایران اظهار داشت که ۲۰ ماه بدون دلیل و با بهانه به توریستهای خارجی ویزا داده نشد. این مساله درحال پیگیری و برطرف شدن است.
وی برای نخستین بار اعلام نمود که وزارت میراث فرهنگی عضو ستاد کرونا شده است و بعد از آن جلساتی با وزیر بهداشت و وزیر امور خارجه برگزار کرد. اتفاقی که فعالان گردشگری بارها از وزیر سابق میراث فرهنگی درخواست می کردند اما اجرائی نمی شد.
در این جلسه سه جانبه، وزرا برای صدور روادید توریستهای خارجی تفاهم کردند هر چند که هیچ کجا جزییات این جلسه اعلام نشد اما وزیر امور خارجه در سخنانی گفته بود یکی از شروط ورود به ایران برای توریستهای خارجی، تزریق دو دز واکسن است.
مهمترین شرط ورود مسافران به کشور
این با اهمیت ترین شرط برای مسافران ورودی خواهد بود چون ضرغامی نیز در سخنرانی های خود به آن تاکید کرده و گفته بود که دستورالعمل ورود توریستهای خارجی به ایران تهیه و تدوین شده و همین روزها اعلام می کنید.
اما بطور قطع باید یکی دیگر از شروط ورود مسافران خارجی به ایران، شرایط حاکم بر کشور مبدا باشد بعنوان مثال گردشگران کشورهای کم خطر در اولویت قرار می گیرند و برای مسافران کشورهای پر خطر باید تمهیدات دیگری اندیشید یا از ورود آنها به کشور جلوگیری کرد. چون با وجود تزریق واکسن، کسی ضمانت نمی کند که فردی حامل ویروس کرونا نباشد. آن هم از نوع جدید ویروس که هر چند روز یک دفعه درحال تغییر است.
مراکز اقامتی بهداشتی
ضمن این که اقامت آنها در هتل ها و مراکز اقامتی می بایستی تضمین شده و از قبل مشخص شده باشد. این اتفاق سبب خواهد شد که هم مرکز اقامتی پروتکلهای بهداشتی را دقیق تر رعایت کند و هم توریستهای خارجی در هر جایی اقامت نکنند و سلامت آنها درحال پیگیری باشد.
چون قبل از این برخی گردشگران به آسانی از هر مرکز اقامتی استفاده می کردند بدون این که مراجع ذی ربط از آن آگاه باشند اما در صورتیکه چنین ضوابطی ایجاد شود، می توان فهمید مسافر در کجاها اقامت داشته و آیا آن مرکز سلامت بوده یا نه.

در حال حاضر موزه ها و مراکز گردشگری و تاریخی باز شده اند و در زمانی مانند آخر هفته ها یا تعطیلات مشاهده می شود افراد زیادی به این مراکز مراجعه می کنند اما گویا هنوز موزه ها و مراکز تاریخی با وجود این که به سیستم بلیت های الکترونیکی متصل شده اند قاعده محدودیت در رزرو بازدیدکننده را اجرا نمی کنند همین موضوع سبب می شود در تعطیلاتی مانند تعطیلات مهر ماه تصاویری از موزه ها منتشر شود که مملو از بازدیدکننده است. این اتفاق نشان میدهد هنوز سیستم بازدید از بناهای تاریخی و گردشگری نیز ضابطه مند نشده است.
نقش مردم در سفرهای ایمن
به نظر می رسد با بازگشایی مرزها برای توریستهای خارجی لازم است مردم بعنوان توریستهای داخلی کمی بیشتر از قبل برای داشتن سفر ایمن، احتیاط کنند و خودشان ضابطی برای اجرای پروتکلهای بهداشتی در مراکز گردشگری و تاریخی و اقامتی شوند و اگر مشکلی می بینند حاضر به دریافت خدمات از آن مرکز نشوند بلکه آنرا گزارش دهند در این صورت مراکز خدمات دهنده نیز می دانند که باید بیشتر از قبل حواسشان به گردشگران باشد. این اتفاق سبب می شود توریستهای خارجی نیز سفر در ایران را ایمن بدانند و خدمات لازم را استاندارد دریافت نمایند.


منبع:

1400/07/30
12:09:53
5.0 / 5
219
تگهای خبر: استاندارد , اقامت , ایمنی , بنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری