کشف یک مقبره نیمه کاره ۳۸۰۰ ساله

کشف یک مقبره نیمه کاره ۳۸۰۰ ساله به گزارش آثارنیوز، باستان شناسان در نتیجه کاوش در مصر مقبره نیمه تمام چند هزار ساله ای را کشف کرده اند که محراب آن بر مبنای انقلاب زمستانی ساخته شده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از لایوساینس، باستان شناسان مقبره ای سه هزار و ۸۰۰ ساله متعلق به مصر باستان را کشف کرده اند که عبادتگاه آن هماهنگ با طلوع آفتاب در انقلاب زمستانی ساخته شده است.
کارشناسان معتقدند: این مقبره، قدیمی ترین مقبره ی مصر به حساب می آید که بر مبنای انقلاب زمستانی ساخته شده است. انقلاب زمستانی کوتاه ترین روز سال در نیمکره شمالی است و شروع رسمی زمستان به حساب می آید.
مقبره یافت شده که در نزدیکی شهر امروزی «اسوان» واقع شده است، در دوران دودمان دوازدهم مصر، یعنی در عصر «پادشاهی میانه» مصر ساخته شده است. این مقبره در گورستان «قبه الهوا» قرار دارد و بر مبنای تحقیقاتی که نتایج آن در ژورنال ماه جولای «باستان شناسی مدیترانه ای» انتشار یافته است، دو حکمران در آن دفن شده اند.
سارقان مقبره، در سالهای بسیار دور، خیلی از آثار تاریخی که در این مقبره قرار داده شده بودند همچون مومیایی های حکمرانان را غارت کرده اند.
نام حکمرانی که دستور ساخت این مقبره را صادر کرده است هنوز معلوم نیست، اما با عنایت به نوشته ای که در مقبره کشف شده است و با در نظر گرفتن اسناد تاریخی، نام دیگر حکمرانی که در این مکان دفن شده، «Heqaib III» است.
هر دو این حکمران ها در دو مقطع زمانی مختلف، مسؤولیت اداره شهر «الفانتین» را برعهده داشتند. در عبادتگاه این مقبره، تو رفتگی در دیوار وجود دارد که در ابتدا بعنوان جایگاه مجسمه حکمران ساخته شده بود، اما ساخت مقبره و مجسمه هیچگاه تکمیل نشد. باستان شناسان با کاوش در خارج از مقبره، مجسمه ناتمامی را کشف کردند که به قول کارشناسان قرار بود بعد از تکمیل در جایگاه قرار داده شود.
باستان شناسان هنوز دلیل نیمه تمام ماندن مقبره را کشف نکرده اند.
ورودی عبادتگاه به نحوی ساخته شده است که در طول انقلاب زمستانی اشعه خورشید می توانست وارد عبادتگاه شود و این مکان را روشن کند. اگر ساخت مقبره کامل می شد، در طلوع خورشید هر انقلاب زمستانی، مجسمه حکمران و عبادتگاه غرق در نور می شدند. کارشناسان معتقدند: این امکان وجود دارد که این بنا، قدیمی ترین مقبره مصر باشد که بر مبنای انقلاب زمستانی ساخته شده است.
به گفته محققان، انقلاب زمستانی از اهمیت بالایی در بین مصریان باستان برخوردار بوده است. «ماریا دولورس دیاز»، محقق دانشگاه مالاگا اسپانیا می گوید: «انقلاب زمستان (برای مصریان باستان) همزمان با آغاز پیروزی روزانه نور بر تاریکی است که در انقلاب تابستانی و بلندترین روز در زمین به اوج می رسد.» این محقق ضمن اشاره به اینکه انقلاب زمستانی نمادی از تولد باردیگر بوده است، اظهار می کند: «پس از انقلاب زمستانی روزها طولانی تر می شوند و این نکته (از نگاه مصریان باستان) بعنوان تولد باردیگر تعبیر می شد.»
تحقیقات در گورستان «قبه الهوا» در جست وجوی کشف مقبره مشابه همچنان ادامه دارد.


1401/09/10
13:20:21
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری