سرنخی از مومیایی گمشده

سرنخی از مومیایی گمشده آثارنیوز: کشف «هیروگلیف های پنهان» در مقبره «توت عنخ آمون» به این نظریه کمک می نماید که مومیایی «نفرتیتی»، ملکه مشهور مصر در اتاقک مخفی در مجاورت اتاق دفن پسرخوانده اش قرار دارد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از گاردین، «نیکلاس ریوز» ـ مصرشناس مشهور بریتانیایی و متصدی سابق دپارتمان آثار باستانی مصر موزه بریتانیا ـ می گوید این نظریه با اسکن های راداری اثبات نشده است، اما سرنخ های جدیدی به دست آمده که انگیزه جدیدی به آنها برای یافتن مومیایی ملکه «نفرتیتی» داده است.
این عتیقه شناس متوجه شده است کتیبه هایی که نشان دهنده دفن «توت عنخ آمون» توسط جانشینش «آی» بود، حاوی نقاشی هایی است که نشان میدهد «توت عنخ آمون» درحال دفن «نفرتیتی» ملکه مصر و همسر پادشاه آخناتون است.
«ریوز» در این زمینه به گاردین می گوید: «اکنون می توانم نشان دهم که زیر کتیبه های مربوط به «آی»، کتیبه هایی از خود «توت عنخ آمون» وجود دارد و ثابت می کند که آن صحنه در ابتدا توت عنخ آمون را درحال دفن «نفرتیتی» نشان می داده است. بررسی دقیق کتیبه های «آی» رگه های واضح و زیرین یک نام قبلی را نشان میدهد که نام «توت عنخ آمون» است و نسخه اصلی کتیبه توت عنخ آمون را درحال انجام مراسم خاکسپاری جنازه صاحب اصلی مقبره ملکه «نفرتیتی» نشان می داد.
مقبره «توت عنخ آمون» که دقیقا یک قرن پیش توسط «هاوارد کارتر» کشف شد، مملو از صندلی ها و ارابه ها و همین طور گنجینه های خیره کننده ای بود که پادشاه پسر در زندگی بعد از مرگ به آن نیاز داشت.
در این باره بیشتر بخوانید:
اثبات دزدی عتیقه شناس بزرگ از مقبره توت عنخ آمون
«نیکلاس ریوز» استدلال می کند که مرگ غیرمنتظره «توت عنخ آمون» در سال ۱۳۲۴ پیش از میلاد در سن ۱۹ سالگی، بعد از تنها ۹ سال حضور بر تخت سلطنت، به این معنا بود که او باید به سرعت دفن شود و یک دهه بعد مقبره باردیگر باز می شود و بیرونی ترین عناصر آن خالی می شود و برای دفن «نفرتیتی» آماده می شود.
این مصرشناس تاکید می کند که شواهد جدید مؤید این نظریه است که مقبره توت عنخ آمون فقط بخش بیرونی یک مقبره بسیار بزرگ تر است که برای نفرتیتی تولید شده و توالی اتافک های دفن فراتر از چیزی است که هم اکنون دیده می شود.
وی در سال ۲۰۱۵ نیز استدلال کرده بود که تصاویر با وضوحِ بالا از مقبره «توت عنخ آمون» خطوطی را در زیر سطوح گچ کاری شده دیوارهای رنگ آمیزی نشان میدهد که نشان دهنده درهای ناشناخته در این اتاقک است. بااینکه کارشناسان احساس کردند که اسکن ها بی نتیجه هستند، اما مطالعات جدید همچون تصویربرداری حرارتی و تحلیل و بررسی رشد قالب، اطلاعات بیشتری را در مورد نظریه دفن مومیایی «نفرتیتی» در فضایی مجزا در کنار «توت عنخ آمون» را در اختیار قرار خواهد داد.
«نفرتیتی» به همراه همسرش فرعون «آمن هوتپ چهارم» حدود سه هزار و سیصد سال پیش بر مصر حکومت کرد. «آمن هوتپ چهارم» کشور را از چند خداپرستی به کشور پرستنده «آتون»، ایزد مصر باستان تبدیل کرد و نامش را از «آمن هوتپ چهارم» به «آخناتون»، به مفهوم «نافع آتون» تغییر داد. بعد از درگذشت «آخناتون» فرهنگ سنتی مصر بار دیگر احیا شد و بیشتر بناهای یادبود «آخناتون» تغییر داده شدند و یا ویران شدند. نام او از لیست فرمانروایانی که در این قلمرو نگهداری می شد خط زده شد و جزییات درباره ی مکان دفن او و «نفرتیتی» نیز نامشخص ماند.1401/07/05
14:34:48
5.0 / 5
196
تگهای خبر: باستانی , بنا , تصویر , زمینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری