کشف تابوت رئیس خزانه مصر باستان

کشف تابوت رئیس خزانه مصر باستان به گزارش آثارنیوز، باستان شناسان موفق شدند تابوت دان، یک فرد عالی رتبه دوران حکومت فرعون «رامسس دوم» را کشف کنند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از هریتیج دیلی، کاوش باستان شناسانی که در «سقاره» واقع در مصر مشغول فعالیت بودند به کشف یک تابوت دان سنگی منجر گردید. این گروه از باستان شناسان یک دالان را کشف کردند که در آن تابوت دان فردی به نام «Ptah-em-uya» قرار دارد.
به قول «مصطفی وزیری»، دبیر شورایعالی آثار باستانی مصر، این فرد عالی رتبه در واقع مشاور سلطنتی و ناظر ارشد احشام و اغنام و رئیس خزانه «معبد رامسیوم» (معبد مقبره ای رامسس دوم) بوده است.
باستان شناسان معتقدند: این تابوت دان به قرن سیزدهم قبل از میلاد و به دودمان نوزدهم مصر باستان متعلق می باشد. در این دوره از تاریخ مصر بود که «پادشاهی نوین» به اوج قدرت رسید.
این تابوت دان به نوشته های مقدس مصریان باستان مزین شده است که به ایزدانی همچون «پتاح» خالق شهر ممفیس، «ازیریس» ایزد جهان زیرزمینی و زندگی بعد از مرگ در اساطیر مصر باستان و «تیت» (Tyet) ایزد محافظ متوفی مربوط است.
روی تابوت دان این فرد همینطور تصاویری از چهار فرزند حوروس نقش بسته است. به نظر می آید درپوش این تابوت شکسته شده باشد. بر این اساس میتوان نتیجه گرفت این تابوت پیش از این، هدف غارت گران قرار گرفته بود.
در ماه «مِه» کاوش باستان شناسان در «سقاره» به کشف مجموعه بزرگی متشکل از ۱۵۰ مجسمه برنز و در ماه مارس به کشف ۵ مقبره باستانی و بیشتر از ۵۰ تابوت دان چوبی منجر گردید.
منبع:

1401/06/30
10:35:35
5.0 / 5
184
تگهای خبر: باستانی , تاریخ , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری