یك هنرمند صنایع دستی:

افزایش 2 برابری قیمت مواد اولیه تولید گیوه

افزایش 2 برابری قیمت مواد اولیه تولید گیوه به گزارش آثارنیوز، کرمانشاه یک هنرمند پیشکسوت در رشته گیوه بافی از افزایش دو برابری قیمت مواد اولیه تولید گیوه آگاهی داد و اظهار داشت: این مساله سبب گرانی این محصول دستباف شده و به تبع میزان فروش آن هم کم شده است.


مادح مکی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به مشکلات این روزهای هنرمندان گیوه باف، اظهار داشت: افزایش دو برابری قیمت مواد اولیه تولید گیوه سبب شده تا قیمت تمام شده این محصول نیز دو برابر افزایش پیدا کند.
وی افزود: نخِ گیوه از تبریز، پارچه اش از سوریه و لایه پوستی آن از پوست گاو کشتارگاه های داخل کشور تهیه می شود و در ماه های گذشته قیمت این مواد اولیه به شدت افزوده شده است.
این هنرمند صنایع دستی افزود: قیمت هر جفت گیوه که سابقا حدود 300 هزار تومان بود، حالا به 600 هزار تومان افزوده شده که این مساله کاهش فروش ما را به دنبال داشته است.
مکی که حدود 22 سالی است در شهر جوانرود در هنر گیوه بافی مشغول می باشد، اضافه کرد: همین طور دستمزد بافنده هایی هم که برایمان کار می کنند افزوده شده، تا جایی که سابقا دستمزد بافت هر جفت گیوه 100 هزار تومان بود که حالا به 170 هزار تومان افزوده شده است.
بگفته این هنرمند صنعتگر، بافت هر جفت گیوه حدود سه روز زمان می برد.
ایشان سپس با اعلان اینکه اوضاع بازار فروش گیوه خوب نیست، عنوان کرد: باوجود این که کیفیت کار بالاست و تولید هم به انجام می رسد، اما از آنجا که مردم در وضعیت اقتصادی فعلی بیشتر کالاهای اساسی زندگی خودرا خریداری می کنند، خرید گیوه دیگر در اولویت آنها قرار ندارد.
مکی با تاکید براینکه مسئولین معاونت صنایع دستی استان هم هیچ حمایتی از هنرمندان این رشته ندارند، عنوان کرد: اگر مسئولین در ورودی هر کدام از شهرستانهای استان با یک جانمایی مناسب، یک بازارچه یا نمایشگاه صنایع دستی راه اندازی می کردند، شاید شاهد رونق باردیگر صنایع دستی استان بودیم و شرایط فعلی بر هنرهای دست ساز ما حاکم نبود.
وی یکی دیگر از راه های افزایش فروش صنایع دستی را برگزاری دوره ای نمایشگاه ها عنوان نمود و اظهار داشت: تا چند سال پیش هرساله تعدادی نمایشگاه ملی و استانی در سطح استان برگزار می شد که کمک خوبی به افزایش فروش هنرمندان بود، اما چندین سال است که دیگر این نمایشگاه ها را نداریم.
این هنرمند گیوه باف در آخر اظهار داشت: از مسئولین میراث فرهنگی استان می خواهم که پای درد و دل هنرمندان صنایع دستی بنشینند و به پیشنهاداتشان توجه نمایند و برای رفع مشکلاتشان قدم بردارند.

منبع:

1401/06/28
11:36:29
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری