راه حل و پیشنهادهای معاون گردشگری

واسطه های گردشگری پزشکی چگونه حذف شوند؟

واسطه های گردشگری پزشکی چگونه حذف شوند؟ به گزارش آثارنیوز معاون گردشگری برای حذف واسطه ها در گردشگری پزشکی ایران، رویکرد و پیشنهادهایی را بیان نمود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، علی اصغر شالبافیان در پنجمین کنگره بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی که دوشنبه ۱۷ آبان ماه با حضور تشکل ها و فعالان خصوصی و دولتی گردشگری سلامت کشورهای مسلمان و همسایه در تهران برگزار شد، اظهار داشت: در اهمیت حوزه گردشگری سلامت همین بس که کرونا هم نتوانست تقاضای ورود گردشگران پزشکی را منقطع کند، کم کرد، اما منقطع نکرد. در این زمان با وجود توقف ویزای توریستی، شاهد صدور روادید گردشگران پزشکی بودیم.
او با بیان اینکه نگاه ما به گردشگری پزشکی صرفاً اقتصادی نیست، بلکه ابزار و فرصتی برای تبیین دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه پزشکی است، خاطرنشان کرد: این فرصت بعد از انقلاب اسلامی پدید آمد، پیش از انقلاب وابستگی ما در حوزه پزشکی کم نبود.
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه پشتیبانی از کسب و کارها و بنگاه های رسمی در حوزه گردشگری سلامت، اصلی ترین سیاست این وزارت خانه است و توان شورای راهبری گردشگری سلامت هم در این راستا بسیج می شود، اظهار نمود: اگر کسب وکارهای رسمی حوزه گردشگری سلامت، چه دفاتر خدمات مسافرتی و چه بیمارستان های دارای IPD (دپارتمان بیماران بین المللی) تقویت نشوند، به وجه و اعتبار گردشگری سلامت ایران صدمه وارد خواهد شد.
وی ضمن اشاره به لزوم همکاری سایر دستگاه ها برای توسعه گردشگری سلامت، بیان نمود: باید بپذیریم اختلاف بین دستگاههای دولتی مانع از ایجاد کسب وکارهای رسمی می شود.
معاون گردشگری با اعتقاد بر اینکه محورهای توسعه مبتنی بر مناسبات و تعیین سازوکارهای جذب است، اضافه کرد: کسب موافقت استقرار و اجرایی کردن اعتباربخشی های بین المللی کار بسیار دشواری است، چون که توسعه اعتباربخشی مبتنی بر یک سری اشتراکات است. از همین رو، تشکیل اتحادیه های استراتژیک بین کشورهای اسلامی یکی از سازوکارهای مفید برای اعتباربخشی است، یعنی هرچه کسب وکارهای کشور را به یکدیگر پیوند بزنیم در توسعه بلندمدت این همکاری ها مفید خواهد بود.
او همینطور اظهار داشت: برای تقویت کسب وکارهای گردشگری سلامت باید بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در تریبون ها معرفی شوند و هر کجا که ابزار داریم از آنها حمایت نماییم. مصرانه در مجلس تعقیب شود تا جایزه صادراتی دفاتر خدمات مسافرتی باردیگر برقرار شود، زمانی واسطه ها انگیزه سامان دهی پیدا می کنند که تشویق کسب وکارهای رسمی را ببینند.
شالبافیان اضافه کرد: وزارت امور خارجه هم می تواند با معرفی کسب وکارهای رسمی بعنوان کانال صدور روادید گردشگری سلامت از آنها حمایت کند و برای تقویت آنها گام بردارد.
معاون گردشگری سپس اظهار داشت: منکر نقص احتمالی در این عرصه نیستم، اما توسعه پایدار و بلندمدت در گرو این حمایت ها است.
وی در ادامه ضمن اشاره به مزیت گردشگری تندرستی (Wellness)، اضافه کرد: سرعت رشد این گردشگری از گردشگری پزشکی (Medical Tourism) بیشتر است و اتفاقا بخشی از درآمد سرانه خانوار را به خود مختص کرده است. گزارش استنفورد هم نشان داده است میانگین سرانه هزینه کرد برای گردشگری تندرستی ۱.۶ برابر گردشگری داخلی است.
شالبافیان با بیان اینکه اشتراکات فرهنگی بین کشورهای اسلامی می تواند فرصتی برای گردشگری تندرستی باشد، چون خیلی از انواع گردشگری مبتنی بر فرهنگ و دارایی های فرهنگی است، اظهار نمود: با وجود چنین مزایایی، رویکرد کشورما تا کنون بیشتر بر گردشگری پزشکی بوده است و دارایی های خویش را به گردشگری تندرستی تبدیل نکرده ایم، اتفاقی که در دنیا به سرعت در حال رخ دادن است، نمونه آن ده ها نوع اسپا است که در کشورهای دیگر متأثر از تقاضا بوجود آمده است.1400/08/18
12:31:04
5.0 / 5
376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری